EXCLUSIV „Câștiga FCSB cu Edjouma în teren?” Valeriu Iftime a fost scurt și la obiect

FCSB Malcom Edjouma valeriu iftime Superliga
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 10 Aprilie 2023, 16:26
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 16:32

„Roș-albaștrii” au remizat cu CFR Cluj, scor 1-1, în Gruia, în etapa cu numărul trei din Superligă.

În urma rezultatului de egalitate, cele două formații și-au păstrat locurile din clasament. CFR Cluj a rămas pe poziția secundă cu 35 de puncte, în timp ce FCSB completează în continuare podiumul cu 34 de puncte.

„Câștiga FCSB cu Edjouma în teren?” Valeriu Iftime a fost scurt și la obiect

Malcom Edjouma a fost indisponibil și nu a jucat în derby-ul rundei a treia din campionatul României. Francezul a suferit o toxiinfecție alimentară și nu a putut să-și ajute echipa să cucerească toate cele trei puncte în Gruia.

Valeriu Iftime, patronul lui FC Botoșani, a vorbit despre fostul său jucător de la club și a evidențiat faptul că trupa lui Elias Charalambous ar fi avut cu siguranță un atu în plus cu Edjouma în teren.

„(n.r. Câștiga FCSB cu Edjouma în teren?) Nu știu dacă ar fi câștigat, dar avea cu siguranță un atu mai bun sau o forță mai bună în atac”, a spus Valeriu Iftime pentru Sport.ro.

Malcom Edjouma e cotat la 1.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate. De când se află la FCSB (11 februarie 2022), francezul a marcat 13 goluri și a pasat decisiv în patru situații, în 53 de apariții în echipamentul „roș-albaștrilor”.

CFR Cluj - FCSB 1-1

Ardelenii au început în forță partida de pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia. Daniel Birligea a deschis scorul în minutul 19 și a asigurat avantajul lui CFR Cluj în prima repriză.

În partea a doua a meciului, Florinel Coman a restabilit egalitatea în minutul 68. În minutele de prelungire, Billel Omrani a dat lovitura pentru FCSB, dar VAR-ul a intervenit și a anulat reușita.

• În consecință, cele două echipe au împărțit punctele și se vor pregăti pentru următoarele meciuri

CFR Cluj o va înfrunta pe Sepsi OSK sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 19:00, în timp ce „roș-albaștrii” se vor duela cu liderul Farul Constanța luni, 17 aprilie, de la ora 20:30.