„A fost atentat!” Concluziile crunte ale lui Viorel Moldovan, după înfrângerea celor de la FCU Craiova

FCU Craiova - Petrolul Ploiesti Superliga Viorel Moldovan Superliga Viorel Moldovan
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 08:17
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 08:18

Oltenii nu au putut să se impună în fața celor de la Petrolul Ploiești și au pierdut cu 0-1 pe „Ion Oblemenco”.

Cele două echipe s-au confruntat în etapa cu numărul doi din play-out-ul Superligii. În urma eșecului, FCU Craiova a picat pe poziția secundă, în timp ce Petrolul Ploiești i-a devansat pe olteni și au ajuns în vârful clasamentului.

Viorel Moldovan, fost internațional român, a vorbit despre jocul formației dirijate de Nicolo Napoli și a evidențiat faptul că nu le-a priit pauza internațională celor de la FCU Craiova.

„Nu le-a prins bine pauza asta! O primă repriză insipidă, încoloră. A fost un atentat la adresa fotbalului, nu sunt prea multe lucruri de scos în evidenţă, doar ocazia lui Blănuţă.

A doua repriză parcă Craiova încearcă să pună presiune pe apărarea Petrolului. Intră jucători care animează puţin, dar fără efect pe tabelă. În 86, Bauza are o ocazie interesantă, dar ratează.

Jocul Petrolului se rezumă, aşa cum ne-a obişnuit, să se apere. Craiova mi s-a părut sufocat din punct de vedere fizic, i-am văzut în suferinţă. Poate pauza pentru naţională nu le-a prins bine!”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Orange Sport.

FCU Craiova - Petrolul Ploiești

„Lupii galbeni” au început în forță meciul de pe „Ion Oblemenco”, dar golul a venit abia în repriza secundă, când Petrolul a plecat pe un contraatac, iar Țicu a reușit să deschidă, în cele din urmă, scorul.

Tabela a rămas nemodificată până la finalul meciului, iar ploieștenii au obținut trei puncte esențiale în câștigarea play-out-ului. Petrolul se află, după această victorie, pe prima poziție în clasamentul părții a doua a Superligii.