"Vorbește fără să gândească". Dinamovistul criticat dur de Ilie Dumitrescu și Ionel Dănciulescu

Dinamo costin amzar Ilie Dumitrescu Ionel Danciulescu Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 09:15
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 09:30

Dinamo și Petrolul Ploiești au încheiat la egalitate, scor 1-1, în meciul din etapa a doua din play-out-ul Superligii României.

Partida a fost marcată de o fază controversată, acordarea penalty-ului cu ajutorul căruia oaspeții au egalat, în minutele de prelungiri.

În minutul 90+3, meciul a fost oprit în urma unui duel între Amzăr și Musi. Fundașul lui Dinamo l-a ținut în careu pe atacantul advers, iar cei de la VAR au avut nevoie de 10 minute pentru a analiza faza.

Costin Amzăr, criticat pentru reacția nervoasă

După fluierul final, jucătorul lui Dinamo a criticat arbitrajul în termeni duri, iar Ilie Dumitrescu și Ionel Dănciulescu i-au atras atenția cu privire la declarațiile făcute.

"E afectat de ce s-a întâmplat. E un copil, totuși. Cred că ar trebui cei din club să mai vorbească cu el și în privat, apropo de declarațiile astea publice. Nu sunt deloc bune. E un copil, dar... Dacă ești selecționer, ce faci? La U21, la naționala mare... Cumva trebuie ajutat, trebuie vorbit cu el", a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

Și Ionuț Dănciulescu a comentat declarațiile făcute de jucătorul dinamovist, explicând că ar putea avea de suferit în urma afirmațiilor pe care le face: "Cu declarații de genul acesta își face singur rău. Poți fi chemat la Comisii. Grijă mai mare! Când iei microfonul, trebuie să știi ce vorbești. Vorbește fără să gândească".

Ce a declarat Costin Amzăr după remiza cu Petrolul Ploiești

Dinamovistul a lansat într-un atac virulent la adresa arbitrului Horațiu Feșnic. În plus, fotbalistul a susținut că cel mai bine ar fi ca la următoarele meciuri "centralii" să-i lase pe jucători să se arbitreze singuri.

"Nu a fost penalty niciodată. Am făcut un meci bun, de la un capăt la altul, mai puțin finalul.

În această seară vreau să vorbesc de arbitraj, care a fost penibil. A stat 10 minute. Să ne lase pe noi, să nu mai vină la meci, să ne arbitrăm singuri, că e mai bine.

A venit mingea din centrare, controla Musi mingea, aveam mâinile puse pe el, el a vrut să tragă la poartă, dar eu am tras mâinile de pe el. De asta zic, să ne lase să ne arbitrăm singuri.

A fost un meci mai greu că nu am avut fanii cu noi. Mai sunt meciuri. Suntem aproape în clasament unii de alții. Luăm meci cu meci. Așteptăm să treacă suspendarea", a spus, după meciul cu Petrolul.