"A fost vina lui Dinamo!" Mircea Lucescu, nemilos cu trupa lui Kopic după egalul cu Petrolul

Mircea Lucescu Dinamo Petrolul Ploiesti Fotbal intern Mircea Lucescu / Foto - Getty Images
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 23:43
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 00:12

Mircea Lucescu a susținut la finalul meciului dintre Dinamo și Petrolul, scor 1-1, că nu se impunea penalty la contactul dintre Musi și Amzăr, petrecut în finalul meciului.

Totuși, experimentatul antrenor a susținut că principala vină pentru rezultatul de luni seară o are Dinamo, care nu a știu să gestioneze bine finalul de meci.

"Il Luce", nemulțumit de fotbalul prestat de cele două echipe

"În mod normal, nu a fost penalty, de obicei sunt zeci de faze pe meci în care se întâmplă lucruri din astea. Dar e vina lui Dinamo, s-a retras prea mult. Nu au contat pe contraatac, era normal ca Petrolul să-i împingă spre careu. Dar nu se impunea penalty la o astfel de fază. Asta e situația. Eu am zis înainte că se va ajunge la meci nul. Când o echipă renunță la atac, asta se întâmplă.

Dar spun din nou, nu e penalty. Nivelul e scăzut. Sunt momente când ambiția jucătorilor face un meci mai bun decât în mod normal. Dar astea sunt excepții. Nu se poate să vezi un meci și să nu vezi măcar două situații de finalizare", a spus Mircea Lucescu.

Dinamo - Petrolul Ploiești 1-1

"Câinii" au controlat jocul în prima repriză și au marcat în minutul 39, prin Gabriel Moura din pasa lui Milanov. După pauză, "lupii galbeni" au pus presiune, însă nu au reușit să marcheze decât în minutul 13 al prelungirilor din lovitură de la 11 metri, prin Grozav. S-a încheiat 1-1.

În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 16 puncte și a rămas în zona "roșie" a clasamentului, ocupând locul 15. De partea cealaltă, Petrolul a rămas pe 11, cu 22 de puncte.

Etapa următoare, Dinamo va juca pe terenul Oțelului Galați (08 aprilie, ora 20:30), în timp ce Petrolul Ploiești va primi vizita lui FC Voluntari (06 aprilie, ora 17:30).