Dinamo - Petrolul Ploiești 1-1. Final aprins de meci pe ”Arcul de Triumf” sub privirile a sute de copii

Dinamo Arcul de Triumf Petrolul Ploiesti Superliga Partida dintre Dinamo și Petrolul / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 22:30
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 22:36

Sub privirile a sute de copii, Dinamo a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, în a doua etapă din play-out-ul Superligii.

”Lupii Galbeni” au început mai bine meciul, cu două ocazii bune irosite de Jair. De fiecare dată, încercările fotbalistului de la Petrolul au fost respinse foarte bine și Golubovic, care s-a ridicat la un nivel foarte bun în meciul de pe ”Arcul de Triumf”.

Dinamo a dat replica abia în minutul 26, la o lovitură de cap a lui Patriche, care a trecut periculos pe lângă poarta lui Zima. Bucureștenii au deschis scorul în minutul 39, prin De Moura, care l-a învins pe Zima, cu un șut din interiorul careului. Pe finalul primei reprize, Huja a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

După pauză, ploieștenii au pus presiune la poarta adversă, dar de fiecare dată Golubovic a reușit să țină poarta intactă.

Acest lucru s-a schimbat însă pe final de meci. După un duel între Musi și Amzăr, ploieștenii au cerut penalty. După o așteptare de zece minute, Horațiu Feșnic a decis să acorde penalty pentru Petrolul, iar Grozav l-a învins pe Golubovic de la punctul cu var.

Dinamo - Petrolul 1-1

Min. 90+16: Final de meci!

Min. 90+13: Gol Petrolul! Grozav îl învinge pe Golubovic de la 11 metri.

Min. 90+4: ”Lupii Galbeni” cer penalty, după un duel dintre Musi și Amzăr. După zece minute de așteptare, centralul merge la VAR și decide să acorde penalty.

Min. 87: Ocazie Petrolul! Mario Bratu trimite foarte bine din lovitură liberă, dar Golubovic reușește să respingă.

Min. 82: Ploieștenii cer penalty după ce Grozav cade în careu după un duel cu Diomande.

Min. 76: Ocazie Petrolul! Diomande apare foarte bine în fața porții, dar trimite cu capul mult peste transversală.

Min. 61: Ocazie Petrolul! Grozav trimite cu latul din interiorul careului, însă Golubovic are o paradă spectaculoasă și respinge.

Min. 56: Ocazie Petrolul! Ișfan șutează din afara careului, Golubovic respinge în față, balonul ajunge la Hanca, însă acesta trimite peste poartă.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+1: Finalul primei reprize!

Min. 45+1: Ocazie Petrolul! Huja se înalță la o centrare din corner și trimite cu capul pe lângă poartă.

Min. 39: Gol Dinamo! Milanov îi pasează în careu lui De Moura, care șutează cu stângul și îl învinge pe Zima.

Min. 37: Ocazie Dinamo! Gnahore șutează de la mare distanță, dar balonul trece mult peste poarta lui Zima.

Min. 26: Ocazie Dinamo! Milanov centrează din lovitură liberă, Patriche se înalță și trimite cu capul pe lângă poartă.

Min. 12: Ocazie Petrolul! Jair șutează cu dreptul din afara careului, însă Golubovic are o nouă intervenție bună și respinge.

Min. 5: Ocazie Petrolul! Jair primește balonul în interiorul careului și șutează, dar Golubovic respinge în lateral.

Min. 1: Începe meciul!

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – de Moura, Pavicic, Gnahore, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic

Rezerve: Răilean, Gregorio, Seljmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, Irimia, Roșu, Amzăr, Ie

Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul: Zima – Radu, Papp, Huja, Țicu – Seto, Hanca, Ișfan, Jair, Grozav – Berisha

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, Bratu, Musi, Răducan, Irobiso

Antrenor: Florin Stângă

”Câinii” lui Zeljko Kopic au picat iar pe loc de retrogradare (poziția a noua, penultima, din play-out, cu 15 puncte), în timp ce ”lupii galbeni” sunt pe locul 5, cu 21 de puncte.

Dinamo, sancționată dur de FRF pe final de sezon

Dinamo a fost sancționată dur de FRF după meciul cu UTA, când suporterii celor două formații s-au luat la bătaie atât în afara stadionului, cât și pe teren.

Ambele echipe vor juca până la finalul sezonului cu porțile închise. De asemenea, cele două cluburi trebuie să plătească și câte o amendă în valoare de 100.000 de lei.

În cele din urmă însă, celor două echipe le-a fost permis accesul cu copii în tribune.

La meciul cu Petrolul Ploiești vor avea acces pe ”Arcul de Triumf” copiii cu vârsta sub 14 ani, iar un grup de maximum zece copii va avea un însoțitor adult. Dacă grupul este mai mare de zece și până la 20 de copii, atunci vor fi permiși doi însoțitori.

Dinamo - Petrolul, un veritabil derby, vechi de mai bine de 70 de ani

Cinci victorii, trei remize şi şapte înfrângeri este palmaresul înregistrat de bucureşteni pe teren propriu în acest sezon. De partea cealaltă, prahovenii au câştigat două dintre cele 15 deplasări din ediţia actuală, iar de alte opt ori au terminat la egalitate.

Acestea s-au mai întâlnit de 94 de ori în principala competiţie internă, de 54 de ori s-au impus bucureştenii, de 21 de ori au câştigat prahovenii, iar de alte 19 ori au remizat.

Palmares cu Dinamo gazdă: 47 de meciuri - 34 victorii Dinamo - 7 remize - 6 succese Petrolul.

Primul meci s-a jucat pe 24 august 1952, Flacăra - Dinamo 0-2, goluri Nicolae Nicuşor Dumitru şi Titus Ozon, ultimul câştigând la finele ediţiei respective titlul de golgheter, performanţă repetată şi în stagiunea următoare. Pe băncile celor două echipe s-au aflat două nume mari din perioada interbelică, Andrei Sepci (Petrolul), respectiv Iuliu Baratky (Dinamo), informează LPF.

Cea mai mare diferenţă în SuperLiga României, de trei ori 6-0 pentru Dinamo, în 1960, 1982 şi 1991.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 20 ianuarie 2024, Petrolul - Dinamo 1-0 (Jair Silva).