Verdictul specialistului! Marius Avram a comentat faultul lui Moldovan, care a generat un penalty în primul minut de joc

Farul Constanta - Rapid Bucuresti Marius Avram Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 22:36
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 22:36

Farul Constanța a reușit să marcheze de patru ori până la pauză împotriva celor de la Rapid București.

În secunda 30, Adrian Mazilu a țâșnit spre poarta adversă, a ajuns singur cu goalkeeperul Horațiu Moldovan și l-a întrecut, dar a fost faultat, iar arbitraul a arătat punctul cu var.

Marius Avram, fost mare arbitru, a vorbit despre faultul comis de portarul lui Rapid și a evidențiat faptul că, într-adevăr, Adrian Mazilu a fost împiedicat în careul giuleștenilor.

„Din reluări, Moldovan își lovește adversarul cu genunchiul. Este și un atacant inteligent, dar contactul este evident. Genunchiul direct în tibie”, a spus Marius Avram la televiziunea Digi Sport.

Denis Alibec a fost cel care a executat lovitura de la 11 metri. Atacantul a șutat tare și pe centru și a deschis scorul în minutul trei, chiar dacă Moldovan a fost la un pas să apere.

Echipele de start

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, Munteanu, Mazilu
  • Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Boli, Casap, Doukoure, Mateus Barbosa, Sali, Popescu, Morar

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Funsho Bamgboye
  • Rezerve: Drăghia, Iacob, Ștefan, Emmers, Papeau, Pănoiu, Ongenda, Costache, Luckassen

Farul - Rapid, înainte de meciul direct

Cu lupta la titlu mai strânsă ca niciodată, Farul nu mai are voie să facă pași greșiți în play-off. Constănțenii vin după remiza de la Sf. Gheorghe, scor 1-1, în urma căreia au un avans de doar trei puncte față de FCSB în clasament.

Farul are însă șapte victorii conscecutive pe teren propriu, ultima înfrângere având loc pe 23 ianuarie, în meciul cu CFR Cluj, scor 0-3.

De cealaltă parte, Rapidul se află într-un moment extrem de bun. După ce au bifat prima victorie din play-off, pe teren propriu cu FCSB, scor 1-0, giuleștenii s-au impus și în duelul de acasă cu CFR Cluj, scor 3-1, astfel că au legat două victorii consecutive cu două dintre cele trei favorite la titlu.

Rapidul însă nu a mai câștigat în deplasare de pe 1 martie, când se impunea cu FC Botoșani, scor 2-1, având două înfrângeri consecutive în ultimele meciuri. În turul play-off-ului, duelul din Giulești s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

În acest sezon, Rapidul nu a reușit să câștige în fața echipei lui Gheorghe Hagi. Mai mult, constănțenii i-au scos pe giuleșteni și din Cupa României, scor 2-0.