"Ce să mai discutăm?". Lobonț vorbește despre "căluții Farului" după ce Rapid a fost umilită la Ovidiu

Bogdan Lobont Farul Constanta Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 22:33
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 22:32

Farul Constanța a spulberat-o pe Rapid în prima repriză a meciului de la Ovidiu. La pauză, liderul conducea cu 4-0.

După doar 27 de minute, Farul avea deja 3-0. Denis Alibec a transformat un penalty obținut de Adrian Mazilu în secunda 28, iar ulterior Tudor Băluță a reușit o dublă în patru minute (23' și 27').

Reacția lui Bogdan Lobonț la pauza meciului Farul - Rapid

Mijlocașul Farului a marcat prima dată cu un șut de la distanță plasat excelent, iar a doua oară a fost pe fază la o minge respinsă de Horațiu Moldovan în urma unei lovituri de cap a lui Alibec. În minutul 45, golgheterul liderului a făcut și el dubla.

La pauza meciului, Bogdan Lobonț a tras câteva concluzii după prima repriză. Fostul portar de la Rapid a rămas uimit de diferența de scor și a explicat unde crede că s-a făcut diferența.

"Ce să mai discutăm? Sunt foarte puține de comentat. Într-adevăr, după ce au primit gol la acel penalty, au avut trei situații clare de a egala, dar au ratat. Au jucat deschis, ceea ce mă face să spun că jocul deschis nu le priește. Am fost forțați și de deschiderea scorului, ținând cont că Farul a marcat în minutul 3.

Farul a profitat de spațiile pe care le-au lăsat în defensivă. Săpun și Grigore nu au viteză drept calitate de bază. Au probeme în zona centrală în ceea ce privește intrările căluților de la Farul. Au probleme la viteză. E dificil de digerat acest 4-0 la pauză. Sincer, nu mă așteptam la un asemenea scor. Cred că un scor corect era 7-4 la pauză (n.r - râde)", a spus Bogdan Lobonț, la Rapid TV.