Farul Constanta - Rapid Bucuresti Superliga Victor Angelescu Superliga Victor Angelescu
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 17:29
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 17:40

Rapid București a pierdut categoric cu Farul Constanța, scor 2-7.

Cele două echipe s-au înfruntat în etapa cu numărul șapte din play-off-ul Superligii. Echipa de la malul mării a obținut trei puncte esențiale în lupta pentru titlu, în timp ce giuleștenii s-au distanțat de locurile care duc în cupele europene.

Cum a trăit Victor Angelescu umilința cu Farul Constanța: „Vă dați seama!”

Victor Angelescu, unul dintre acționarii de la Rapid, a vorbit despre eșecul de la Ovidiu, evidențiind cât de greu de digerat s-a resimțit. De asemenea, afaceristul a remarcat că trupa lui Gică Hagi i-a depășit pe „alb-vișinii” la toate capitolele.

„A fost rău vă dați seama! Nu ați văzut? Atât de rău ca și scorul, 7-2. A fost un dezastru, ce să facem? Asta e. O umilință. E greu să-mi găsesc cuvintele după un asemenea meci. Acesta e fotbalul și trebuie să mergem mai departe.

Nici n-am fost până în prima repriză (n.r. în film). Nu știu dacă e atât de grav încât să cadă cerul pe mine, dar e cea mai dură înfrângere pe care am luat-o de când sunt finanțator al Rapidului. Nu am existat. Farul ne-a depășit la toate capitolele”, a spus Victor Angelescu, potrivit Fanatik.

Farul Constanța - Rapid București 7-2

Denis Alibec a dat startul recitalului în minutul trei al meciului. Ulterior, Tudor Băluță a dus scorul la 2-0, respectiv 3-0 (23', 27'), iar atacantul echipei de la malul mării a închis tabela în prima repriză la 4-0 (45').

În partea secundă, Cristi Săpunaru a redeschis tabela în minutul 59, iar Denis Alibec a readus diferența la patru goluri (61').

Louis Munteanu a mai marcat de două ori (75', 77'), ca Marko Dugandzic să reducă diferența pe final, în minutul 86. Cu 7-2 pe tabelă, Farul Constanța are acum 46 de puncte și beneficiază de un golaveraj de +șapte goluri.