Valeriu Iftime, atac direct îndreptat spre Marius Croitoru: "La țipat suntem buni toți"

valeriu iftime FC Botosani Marius Croitoru Superliga
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 12:37
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 13:00

FCU Craiova a obținut prima victorie din campionat, în deplasare cu FC Botoșani, scor 1-0, în etapa a patra a competiției.

Unicul gol al partidei a fost înscris de argentinianul Juan Bauza (45). Oaspeţii au avut şi o bară, prin acelaşi Bauza (46). Meciul a fost întrerupt circa 11 minute în prima repriză pentru analiza VAR a unei faze la care gazdele au solicitat penalty.

În timpul duelului de pe teren propriu, Marius Croitoru a fost surprins în mai multe rânduri în timă ce reacționa violent din punct de vedere verbal la adresa jucătorilor, țipând la ei de mai multe ori.

Reacția lui Valeriu Iftime după înfrângerea cu FCU Craiova

Patronul moldovenilor nu s-a ferit de cuvinte atunci când a fost întrebat despre comportamentul tehnicianului, dar nu a avut milă nici de jucători.

"Da… Nu ai ce să-i faci. Am auzit şi ţipete de aici, nu ştiu cât poate câştiga dacă ţipă. La ţipat suntem buni toţi şi nu facem ceva în timpul meciului.

În timpul meciului să joci fotbal. Aşa îi ajutăm pe adversari. Îl înţeleg că nu poate sta, îl înţeleg, are alt temperament şi nu poate.

Da, nu merge. Sigur, nu e grav, dar e clar că nu jucăm, toate echipele par mai bune decât noi şi mai motivate. Suntem în zona asta fierbinte şi cu o echipă care nu joacă fotbal. Doar cu Rapid şi atât. Azi ne-au dominat. Nu ştiu ce să spun.

E clar că nu avem mijlocaşi care să facă mare lucru. Slăbuţ la ce aşteptam de la un număr 10. E complicat. Şi vârful de atac care e inexistent acolo. Au avut bară, gol ei, au fost mai războinici.

Parcă nu sunt devotaţi, să pună capul, suntem slabi. E al treilea meci slab dintre cele patru. E un semnal de alarmă şi mai multe nu pot să spun", a declarat Valeriu Iftime.