Dat afară de FCSB, Vadim Rață este titular la noua sa echipă, în ziua în care a fost prezentat

Data publicarii: Sambata 03 Septembrie 2022, 21:16
Data actualizarii: Sambata 03 Septembrie 2022, 21:26

Mijlocaşul moldovean Vadim Raţă a revenit la echipa de fotbal FC Voluntari de la FCSB, a anunţat, sâmbătă, clubul ilfovean.

Raţă (29 ani), care pe 12 august pleca la FCSB, a semnat un nou contract, pe o perioadă de 3 ani, cu FC Voluntari.

Internaţionalul moldovean a jucat în 38 de partide în sezonul trecut, fiind golgheterul echipei ilfovene, cu 8 goluri marcate.

La FCSB, Raţă a jucat doar trei meciuri, adunând 62 de minute. El a bifat 45 de minute cu Chindia (3-2), un minut cu FC Hermannstadt (2-2), în Superligă, şi 17 minute cu Viking Stavanger (1-2), în Europa Conference League.

Rață, titular cu Rapid

Mijlocașul central, aruncat în luptă de Liviu Ciobotariu, încă din primul minut al meciului disputat de FC Voluntari împotriva celor de la Rapid, în etapa a noua.

Cine este Vadim Rață

Vadim Raţă s-a născut la 5 mai 1993, în Chişinău, Republica Moldova. A început fotbalul profesionist la Sheriff Tiraspol, club care l-a împrumutat, de-a lungul anilor la FC Tiraspol, Zaria Bălţi sau Speranţa Nisporeni, iar în 2018 a ajuns la Milsami Orhei. În februarie 2019 s-a transferat în România, la Chindia Târgovişte, pentru care a evoluat 89 de partide, a înscris 5 goluri şi a oferit două pase de gol.

În iulie 2021, el a semnat cu FC Voluntari, pentru care a marcat de 9 ori în 47 de jocuri oficiale. La nivel internaţional, Raţă a adunat 31 de meciuri şi un gol pentru echipa naţională a Republicii Moldova.