UTA Arad - FC Argeș 0-1. Piteștenii urcă pe loc de play-off în Liga 1

UTA Arad FC Arges Liga 1 Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Noiembrie 2021, 19:20
Data actualizarii: Sambata 27 Noiembrie 2021, 20:12

FC Argeș a câștigat cu 1-0 în fața celor de la UTA Arad, și a urcat pe loc de play-off în Liga 1.

Miguel a înscris unicul gol al partidei în partea secundă, în urma unui corner. FC ARgeș a ajuns la 27 de puncte și a egalat-o pe Rapid, în timp ce UTA Arad a ajuns pe locul nouă, cu 25 de puncte.

UTA Arad - FC Argeș 0-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 81: GOOOL FC Argeș! Miguel deschide scorul după ce a reluat cu capul o minge centrată din corner.

Minutul 64: Bară UTA! Dangubic șutează din afara careului, dar balonul lovește stâlpul din stânga al porții lui Greab.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 34: Ocazie pentru UTA! Vukcevic șutează, dar este blocat de Latovlevici.

Minutul 12: Șansă bună pentru UTA! Ubbink ia o acțiune pe cont propriu, șutează din afara careului, dar Greab reușește să rețină.

Minutul 1: Fluier de start!

UTA Arad: Balauru - Vukcevic, Erico, Medimorec, Shliakhov - Vorobjovas, Batha - Ubbink, Miculescu, Roger - Dangubic

FC Argeș: Greab - Tofan, Turda, Joao Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Ișfan, I. Șerban, Dumitrașcu - Arias

Cele două echipe se duelează pentru locurile de play-off, fiind apropiate în clasamentul Ligii 1. UTA vine după o serie de trei meciuri fără victorie, ultimul rezultat înregistrat fiind remiza cu Farul Constanța din deplasare, 0-0. Echipa lui Laszlo Balint mai are un punct negativ înregistrat, nu a mai reușit să înscrie în ultimele trei partide.

De cealaltă parte, FC Argeș vine după victoria importantă obținută pe teren propriu cu Universitatea Craiova, 3-2. Arădenii se află pe locul 8 în clasament cu 25 de puncte obținute, în timp ce echipa lui Prepeliță se află sub UTA, cu 24 de puncte obținute.

În meciul tur, UTA Arad s-a impus cu 1-0 prin reușita lui Dangubic din minutul al patrulea.