'Cainii' sunt gata de derby! Dinamo, a doua VICTORIE consecutiva! Sorescu a inscris din penalty! Aici ai tot ce s-a intamplat in UTA 0-1 Dinamo

Dinamo Liga 1 UTA Arad Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Ianuarie 2021, 20:49
Data actualizarii: Duminica 31 Ianuarie 2021, 22:57

Dinamo s-a impus cu scor de 1-0 in deplasarea de la UTA!

UTA Arad 0-1 Dinamo

Dupa aceasta victorie, Dinamo a urcat pe locul 9 in clasament, avnd 25 de puncte. UTA  coborat pana pe locul 11, avand 24 de puncte.

• UTA Arad - Dinamo, LIVE TEXT de la ora 20:45 | Probleme de lot pentru Gane inaintea duelului de la Arad! Echipele probabile

Min. 90+3: FINAL DE MECI! Dinamo se imoune cu scorul de 1-0!

Min. 90+1: Schimbare UTA! Oroian intra in locul lui Rusu!

Min. 90: Schimnare Dinamo! Radu intra in locul lui Nepomuceno.

Min. 83: Galben Dinamo! Nepomuceno primeste cartonas galben!

Min. 80: Schimbare UTA! Nelut Rosu intra in locul lui Albu!

Min. 73: Ocazie mare Dinamo! Sorescu a scapat singur cu portarul, dar jucatorul lui Dinamo intarzie sutul!

Min. 70: Galben UTA! Tomozei primeste cartonas galben!

Min. 65: Ocazie imensa UTA! Antal ii trimite in fata portii lui Albu, care trimite mingea mult peste poarta!

Min. 60: Schimbare UTA! Antal intra in locul lui Ciprian Rus.

Min. 57: Schimbare Dinamo! Achim intra in locul lui Gueye.

Min. 55: Ocazie UTA! Shliakov suteaza din afara careului, dar Esanu respinge in lateral. Mingea ajunge Ciprian Rus, insa acesta suteaza paralel cu poarta!

Min. 54: Galben Dinamo! Paul Anton este avertizat!

Min. 46: Schimbare Dinamo! Moldoveanu intra in locul lui Mihaiu.

Min. 46: A inceput repriza secunda!

Min. 45: Final de prima repriza!

Min. 43: Galben pentru Dinamo! Mihaiu este avertizat!

Min. 32: UTA a cerut lovitura de la 11 metri, dupa ce brazilianul Roger a cazut in dule cu Puljic!

Min. 24: Ocazie Dinamo! Mihaiu suteaza din afara careului, dar portarul aradenilor respingne mingea in lateral!

Min. 18: Dinamo a cerut din nou penalty, dupa o intereventia a aceluiasi Ilie!

Min. 9: GOOOOOOOL Dinamo! Sorescu marcheaza de la 11 metri!

Min. 8: Penalty pentru Dinamo! Florin Ilie de de la UTA agata mingea cu mana in careu, iar centralul dicteaza lovitura de la 11 metri!

]

Min. 1: A inceput partida!

Echipele de start:

Jerry Gane a facut modificari in primul 11 pentru meciul cu UTA. Sorescu a revenit in primul 11, alaturi de Ehman, in locul lui Radu si Bejan. Cu Fabbrini indisponibil, 'cainii' se bazeaza la mijloc pe Mihaiu, Anton, Gol si Nepomuceno. In atac, Nemec face pereche cu Gueye.

Ultimul meci al zilei in Liga 1 le pune fata in fata pe UTA Arad si Dinamo.

Cele doua echipe sunt despartite, dupa 19 etape, doar de doua puncte in clasamentul Ligii 1. Aradenii au 24 de puncte si sunt pe locul 10, in timp ce Dinamo ocupa a 11-a pozitie, cu 22 de puncte.

In partidele din 2021, UTA a obtinut doua victorii, cu FC Voluntari (1-0) si Poli Iasi (2-1), si o remiza, in compania celor de la FC Viitorul (0-0), si au fost invinsi doar de FC Arges (1-2).

De cealalta parte, Dinamo a castigat meciurile cu FC Hermannstadt (2-0) si Gaz Metan (2-1) si a pierdut cu FC Botosani (0-4) si Chindia Targoviste (0-1).

Inaintea acestui meci, antrenorul "cainilor rosii" a declarat ca se confrunta cu probleme de lot: "Victoria cu Gaz Metan a readus increderea in vestiarul nostru. Chiar daca am incasat gol in primele minute, am reactionat bine si am reusit sa intoarcem scorul pana la pauza, pe un teren complicat.

Sper sa ne impunem in aceasta deplasare de la Arad, asa cum UTA a castigat in tur. Imi doresc sa avem continuitate in rezultate. Probleme de lot? Vor lipsi doi jucatori importanti, Rauta si Fabbrini, ambii suspendati, plus Blejdea, accidentat", a declarat Jerry Gane, pentru site-ul oficial al lui Dinamo.

In turul campionatului, UTA Arad a castigat cu 1-0 in deplasare, golul victoriei fiind inscris de Hora, din penalty, in ultimele minute ale primei reprize.

Partida dintre UTA Arad si Dinamo este programata de la ora 20:45 si va fi transmisa in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Echipele probabile:

UTA Arad: Iacob - Tomozei, Melinte, Benga, Roumpoulakou - Oroian, Albu, Vorobjovas, Rusu - Hora, Roger

Dinamo: Esanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip - Nepomuceno, Anton, Achim, Bani - Nemec, Magaye