Universitatea Craiova, pregătită de un meci dificil cu Oțelul Galați: "Vom căuta ceea ne mulțumește"

Ivaylo Petev Otelul Galati Universitatea Craiova Superliga Ivaylo Petev, antrenor Universitatea Craiova/sursa foto: Facebook
Data publicarii: Vineri 24 Noiembrie 2023, 14:28
Data actualizarii: Vineri 24 Noiembrie 2023, 14:37

Oțelul Galați și Universitatea Craiova se întâlnesc în etapa a 17-a din Superliga României.

Ivaylo Petev a afirmat, vineri, într-o conferinţă de presă, că viitoarea adversară este o formaţie care pierde foarte greu şi că trebuie să fie respectată.

"Aşteptările mele, ca la orice meci, sunt să câştigăm. Vom întâlni o echipă foarte echilibrată, care pierde foarte greu. Vom avea tot respectul pentru adversar şi din primul minut vom căuta să jucăm aşa cum ne dorim şi să câştigăm. Trebuie să muncim mult, trebuie să jucăm ceea ce vrem. Toţi cei care vor intra în teren trebuie să dea maximum pentru ca echipa să arate în cea mai bună formă", a explicat tehnicianul oltenilor.

Pauza competițională le-a prins bine craiovenilor

Ivaylo Petev se aşteaptă la o îmbunătăţire a jocului formaţiei sale, după pauza prilejuită de cele două meciuri ale echipei naţionale din preliminariile EURO 2024.

"Oţelul Galaţi este o echipă puternică şi ca lot şi din punct de vedere al antrenorului, dar şi noi suntem puternici. Va fi un meci greu, noi vom căuta ceea ce ne mulţumeşte şi asta înseamnă cele trei puncte. Eu sunt mulţumit pentru ceea ce au arătat jucătorii în această pauză, au muncit bine, ceea ce a fost foarte important.

Să sperăm că duminică vom arăta mult mai bine pentru, că acesta este scopul nostru. Oţelul Galaţi e o echipă care foarte greu pierde meciuri. Nu va fi uşor, am încredere însă în echipa noastră, pentru că a arătat o mare dorinţă de a îmbunătăţi jocul, aşa că mergem să câştigăm", a precizat tehnicianul.

Universitatea Craiova va întâlni formaţia Oţelul Galaţi, duminică, de la ora 17:30, în deplasare, într-o partidă din cadrul etapei a 17-a a Superligii.