Un fost patron din Liga 1 susține că a blocat două „blaturi” cu FCSB și Dinamo: „M-am dus la Pintilii: 'Câți bani vreți?!'”

Gigi Becali Cristi Borcea Dinamo FCSB Marin Condescu Superliga Gigi Becali și Valeriu Argăseală
Data publicarii: Vineri 10 Martie 2023, 20:06
Data actualizarii: Vineri 10 Martie 2023, 20:12

Marin Condescu, fost președinte și principalul creditor al celor de la Pandurii, a dezvăluit cum au încerat Borcea și Becali să-l convingă să facă „blat” două meciuri.

Fostul oficial din Liga 1 a ținut să sublinieze însă că nu a dat curs niciunei propuneri și că echipa sa și-a apărat mereu corect șansele pe teren.

„Borcea a făcut multe presiuni. Eram pe ultimul loc, cu 16 puncte. Trebuia să plecăm la București să jucăm cu Dinamo. Borcea venea cu idei să nu băgăm anumiți jucători. Și m-a dus la un anumit domn ministru și mi-a cerut să nu joace cinci jucători. Nici nu i-am spus lui Neagoe, am tăcut”, a spus Condescu, potrivit gsp.ro.

Condescu a dezvăluitcum au stat lucrurile cu privire la un presupus „blat” cu FCSB

„Acolo a fost altceva! I-am propus domnului Badea doi jucători de la noi, pe Chiricheș și pe Pintilii. Trebuia să-i dau niște bani pe care nu-i aveam, dar i-am propus jucătorii, însă dânsul nu i-a vrut. Apoi i-am vândut domnului Becali, care mai avea ieșirile sale spumoase.

Eu l-am transferat în vară pe Chiricheș la Steaua, dar i-am spus să mi-l lase până în iarnă, să adun puncte. A ieșit pe post înaintea meciului direct cu Pandurii: "E Chiricheș acolo, poate să facă penalty". Mi-am dat seama de pericol și l-am chemat pe Pintilii acasă la mine, în Snagov. Chiricheș avea 21 de ani, iar dacă se întâmpla asta cariera lui ar fi fost umbrită.

Da. Atunci i-am zis lui Pintilii, care era căpitan. "Câți bani vreți voi să bateți Steaua?". "Băi, ești nebun?!". "Câți bani vreți? Doar că dacă luați bătaie vă opresc banii pe care vi-i dau". "3.000 de euro de căciulă și batem Steaua". Începe meciul. Chiricheș greșește în minutul 4-5 se face 1-0 pentru Steaua. 1-1, 2-1, i-am bătut. E meciul în care Gardoș îi rupe piciorul lui Băcilă”, a mai spus Marin Condescu.

Meciul dintrea Steaua (acum FCSB) și Panduri despre care pomenește Marin Condescu s-a disputat în sezonul 2011/2012.

Partida a început atuci, practic, de la 1-0 pentru „roș-albaștri”, care au deschis scorul în minutul 3, prin Rusescu. Șase minute mai târziu, Voiculeț a restabilit egalitatea, iar Mihai Pintilii a stabilit rezultatul final din lovitură de la 11 metri, în minutul 19.