FOTO U Cluj - Poli Iași 0-2! Apocalipsa lui Ioan... Ovidiu Sabău în meciul întrerupt ieri de o ploaie puternică! U Cluj, fără căpitanul Alex Chipciu, executată de Alin Roman

U Cluj Ioan Ovidiu Sabau Leo Grozavu Poli Iasi Toni Petrea Superliga
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 13:30
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 13:52
Urmărim și comentăm împreună meciul din Superligă dintre U Cluj și Poli Iași pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

FINAL U CLUJ - POLI IAȘI 0-2 (Alin Roman 55 și 90+3 / meci întrerupt duminică în min. 54 și reluat luni de la ora 13:00)

MIN. 90+3 GOOOOOOL, Alin Roman face ”dubla” cu o execuție de finețe și Poli Iași se impune cu 2-0 în meciul cu U Cluj!

MIN. 90 Se arată 4 minute de prelungire pe ”Cluj Arena”.

MIN. 80 Intrăm în ultimele zece minute ale întâlnirii, oaspeții conduc cu 1-0, Ioan Ovidiu Sabău nu găsește soluții la U Cluj pentru a reveni pe tabela de marcaj.

MIN. 54 S-a reluat meciul de pe ”Cluj Arena”! Poli Iași deschide rapid scorul, după un singur minut, prin Alin Roman, care a profitat de o gafă imensă a fundașilor lui Ioan Ovidiu Sabău!

UPDATE ORA 12:50 Meciul se reia din minutul 54, de la scorul de 0-0. Echipele:

U Cluj: Gorcea - Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu - I. Stoica, Bic, Nistor, Chipciu (căpitan, '38 Calcan) - D. Popa, Popadiuc

Rezerve: Iliev - Pițian, Chinteș, Perianu, Hofman, Tescan, G. Simion, V. Gheorghe

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Poli Iași: Ailenei - Martac, Fl. Ilie, Samayoa (căpitan), Ispas - R. Ion, A. Roman, Marchioni, Jatoba - A. Gheorghiță, Luis Phelipe

Rezerve: Jankov - Tincu, Vașvari, S. Buș, Ștefanovici, Itu, Hrib, Vojtus, Dumitru

Antrenor: Leo Grozavu

* Meciul se va relua luni, de la ora 13:00, din minutul în care a fost întrerupt, a anunțat clubul gazdă.

Duminică 3 septembrie

UPDATE ORA 15:55 Centralul Viorel Nicușor Flueran încearcă în aceste momente gazonul pentru a lua o decizie. Mingea sare însă doar pe anumite porțiuni. Meciul este astfel amânat pentru ziua de luni!

UPDATE ORA 15:30 Încă nu s-a luat o decizie finală cu privire la meciul de pe ”Cluj Arena”, momentan întâlnirea este întreruptă timp de 60 de minute. Gazdele încearcă să îndepărteze apa de pe gazon, dar partida ar putea fi amânată pentru mâine.

MIN. 54 Meciul este din nou întrerupt din cauza condițiilor meteo!

ORA 14:49 Se reia partida, din minutul 46! Terenul este însă plin de apă, mingea nu sare din cauza bălților de pe gazon!

MIN. 46 Începe a doua repriză, dar meciul este întrerupt imediat din cauza unei ploi puternice!

MIN. 45+4 Final de primă repriză, 0-0 între U Cluj și Poli Iași.

MIN. 38 Pierdere mare pentru U Cluj: căpitanul Alex Chipciu iese accidentat și este înlocuit cu Andreias Calcan!

MIN. 32 Cea mai mare ocazie a partidei, voleul lui Dan Nistor este scor în corner de portarul Ailenei!

MIN. 29 Ocazie și pentru gazde, Alex Chipciu trimite cu capul puțin pe lângă!

MIN. 27 Foarfecă a lui Andrei Gheorghiță de la Poli Iași, mingea trece peste poartă!

MIN. 1 A început meciul de pe ”Cluj Arena”!

UPDATE ORA 13:00 Avem echipele de start de pe ”Cluj Arena”! La oaspeți, căpitan este Nicolas Samayoa, fundașul central din Guatemala transferat în această vară. Antrenorul lui U Cluj, Ioan Ovidiu Sabău, se află la primul meci acasă de la revenirea pe banca tehnică a gazdelor de astăzi.

U Cluj: Gorcea - Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu - I. Stoica, Bic, Nistor, Chipciu (căpitan) - D. Popa, Popadiuc

Rezerve: Iliev - Pițian, Chinteș, Perianu, Hofman, Calcan, Tescan, G. Simion, V. Gheorghe

Știrea inițială

U Cluj - Poli Iași, primul meci al zilei din etapa a opta a Superligii, se joacă de la ora 13:30 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Gazdele (locul 12, 7 puncte) îl au din nou pe banca tehnică pe fostul internațional Ioan Ovidiu Sabău, care l-a înlocuit recent pe Toni Petrea, în timp ce oaspeții sunt pe ultimul loc, 16, cu doar trei puncte obținute.

Poli Iași are o singură victorie în acest sezon, dar ce victorie: în deplasare la campioana Farul

O singură victorie a reuşit Universitatea Cluj în ultimele cinci meciuri disputate în campionat din postura de gazdă, în rest are o remiză şi trei înfrângeri.

Palmaresul ieşenilor în ediţia curentă pe teren advers cuprinde un succes spectaculos, 3-1 contra campioanei Farul, şi trei partide pierdute.

Cele mai recente confruntări dintre cele două în principala competiţie internă au avut loc în ediţia 2014-2015, atunci când fiecare a câştigat acasă cu 2-0.

Un duel foarte interesant se anunţă şi la nivelul băncilor tehnice, unde vor fi faţă în faţă doi tehnicieni cu mare experienţă: Ioan Ovidiu Sabău (245 meciuri în Superligă), respectiv Leo Grozavu (194 jocuri pe prima scenă), scrie LPF.