Tavi Popescu a răspuns criticilor! Ce a spus după victoria categorică în fața lui Rapid de pe Arena Națională

fcsb - rapid Superliga tavi popescu Superliga Tavi Popescu
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 00:24
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 00:22

FCSB a câștigat cu Rapid, scor 3-1.

Tavi Popescu a vorbit după meciul cu Rapid București de pe Arena Națională despre faptul că nu oferă importanță crticilor venite din exterior.

Totodată, „perla” lui Gigi Becali a evidențiat faptul că nu poate purta banderola de căpitan din cauza „greutății” clubului la care evoluează, FCSB.

Tavi: „Îmi văd de treaba mea!”

„E un sentiment foarte frumos că am câştigat într-un derby şi sper să ne revenim din perioada asta mai slabă. L-am aşteptat foarte mult (n.r. primul gol din acest sezon), mă antrenez bine, era normal să vină la un moment dat.

Sincer nu prea mă interesează astea (n.r. comentariile făcute la adresa sa), nu bag în seama, merg la antrenament, dau 100%, mi-a venit rândul şi am demonstrat că merit să fiu în primul 11.

Cred că mi-am revenit, nici cu West Ham nu m-am mişcat rău, dar cred că acesta este meciul care m-a deblocat de tot. Nu atârna greu (n.r. banderola), dar... nu ştiu ce să zic.

Nu cred că îşi pune banderola mare presiune, dar nu cred că sunt pregătit să port la un club aşa de mare banderola. Au fost dureri dintr-un meci, am încercat să mă urc...

(n.r. s-a întâmplat când ai încercat să te bucuri alături de suporteri?) Da. (n.r. ce a însemnat când ţi-ai pus mâinile la ureche?) Că nu bag criticile în seamă, nu ascult de nimeni, îmi văd de treaba mea, dau 100% şi cred că s-a văzut azi.

Am câştigat cu sufletul, cred că cei de la Rapid credeau că ne bat din elan, dar le-am demonstrat cine e Steaua (n.r. FCSB), trebuie să arătăm la toată lumea.

I-am văzut ce declaraţii dădeau înainte, ne luau de sus. Supoterii ne-au trimis să ne dăm sufletul pe teren”, a spus Tavi Popescu, după meci.

FCSB - Rapid 3-1

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.