Adrian Mutu, cât se poate de sincer. Motivul pentru care Rapid a pierdut cu FCSB: „Când faci asta, cazi în moral”

Data publicarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 23:53
Data actualizarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 23:52

Rapid a pierdut cu FCSB pe Arena Națională, scor 1-3.

Din articol

Adrian Mutu a vorbit după meci despre evoluția echipei sale și a evidențiat faptul că cele două goluri făcute „cadou” FCSB-ului au contat extrem de mult la moralul elevilor săi, fiind principalul factor pentru care s-a pierdut meciul.

„Cred că le-am făcut cadou două goluri în seara asta. Noi începusem bine, cu un gol, chiar dacă a fost anulat. Am făcut niște greșeli colective care au costat. E un duș rece, că nu e convenabil să pierzi un derby într-o perioadă bună în care eram noi.

Nu e vorba de blocaj, e vorba că atunci când faci două cadouri, din punct de vedere moral cazi puțin și îți trebuie câteva minute să te regăsești și să începi acea luptă cu tine însuți.

Eu când le-am spus da vestiar că nu mai contează prima repriză, a doua repriză a fost echilibrată. Știam că FCSB are jucători de calitate, care pot face diferența, și s-a văzut și în seara aceasta. Contraatacul ne-a costat, eram și disperați să marcăm.

(n.r. Gestul lui Junior Morais, care a luat roșu) Frustrare. Normal, frustrare. Când ai dorință de a câștiga și pierzi, intervine frustrarea. E un gest pe care nu-l accept, vorbim totuși despre un băiat cu experiență. Sunt scăpări, nu poți acuza echipa. Se mai întâmplă să mai și greșești sau o seară în care nu merge jocul sau nu ești așa inspirat.

Mergem înainte, pentru că pe noi nu ne bate un scor. Vreau să-l felicit (n.r. pe Mihai Pintilii) pentru treaba făcută în aceste zile. Merită felicitat, de ce îi luați meritele lui?”, a spus Adrian Mutu după meci.

FCSB - Rapid 3-1

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.