mihai pintilii FCSB fcsb - rapid Superliga Mihai Pintilii
Data publicarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 23:59
Data actualizarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 23:59

FCSB - Rapid 3-1 | Mihai Pintilii a tras concluzii după meciul câștigat de echipa sa în fața Rapidului.

În fața a 31.000 de spectatori, FCSB s-a impus clar în fața Rapidului, pe care a condus-o cu 3-0 după golurile marcate de Cordea, Compagno și Octavian Popescu. Antrenorul delegat de Gigi Becali pentru a se ocupa de echipă în următoarea perioadă, până la instalarea unui nou ”principal”, a dat un răspuns misterios când a fost întrebat dacă ar putea rămâne definitiv în postura de antrenor principal.

Mihai Pintilii, răspuns misterios: ”Să dea Dumnezeu să câștig și la Galați”

„E doar meritul lor, au demonstrat că merită să fie la Steaua. Ei, pe linia de fund, neavând o viteză foarte mare. I-am cerut lui Șut să stea pe mingea a doua, să asigure spatele. N-am fost doar eu, a fost Marius Popa, Lucian Filip, Ovidiu Petre, Tommy Neubert. Toți am zis că trebuie să le ridicăm moralul, să le dăm plăcere la antrenamente. A contat foarte mult că au venit suporterii aseară la ei.

• Mihai Pintilii

Eu am mai zis-o, să dea Dumnezeu să câștig și cu Galațiul și o să vedeți. O să lăsăm jucătorii acasă, iar apoi clar vom merge cu cei care au jucat mai puțin, vom lua și de la echipa a doua ce putem să luăm și trebuie să câștigăm meciul.

Eu vreau doar să intrăm în play-off, să dea Dumnezeu să intrăm în play-off și apoi putem să facem niște precizări. Victoria asta înseamnă foarte mult pentru ei ca moral și pentru noi ca loc în clasament”, a spus Mihai Pintilii, după meciul cu Rapid.

FCSB - Rapid 3-1. Vicecampioana s-a apropiat de zona play-off-ului!

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.