Sorin Cârțu face praf un club din Liga 1: ”Nu are ADN pentru așa ceva”

Sorin Cartu Superliga Universitatea Craiova Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 16:14
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 16:13

Sorin Cârțu e fostul președinte al Universității Craiova.

Oltenii au remizat în ultima etapă cu FC Botoșani, scor 2-2, pe terenul moldovenilor. Universitatea Craiova a înregistrat, așadar, al doilea rezultat de egalitate consecutiv în sezonul regulat al Superligii României.

Sorin Cârțu face praf un club din Liga 1: ”Nu au ADN pentru așa ceva”

Sorin Cârțu a vorbit despre partida cu botoșănenii și a ținut să puncteze faptul că jucătorii Universității Craiova nu au mentalitatea necesară pentru a-și îndeplini obiectivele din acest sezon.

Universitatea Craiova se află pe locul cinci în acest moment cu 39 de puncte. După 26 de etape disputate, oltenii au bifat 10 victorii, nouă rezultate de egalitate și șapte eșecuri.

”Nu au ADN-ul de obiectivele care se pun. Este un orgoliu, o doleanță, finanțatorului i-ar plăcea acest lucru, crede în visul de a câștiga campionatul, dar cei pe care îi are nu pot face față, nu au ADN pentru așa ceva, nu fac față presiunii. Câștigarea unui campionat nu înseamnă să joci două, trei meciuri bune și gata, adversarul cedează. Este o continuitate, o constanță.

Chiar dacă se joacă pe trei puncte, ia și un punct, în timp se adună și joci partidele importante cu o anumită zestre de puncte și cu o stare de spirit bună. Noi jucăm meciuri importante și în toate clacăm. Au fost multe, multe, și cu FCSB, și cu Farul sau cu CFR. Când nu ai jucători foarte puternici și concentrați pe ceea ce au de făcut”, a spus Sorin Cârțu, potrivit PlaySport.

În următoarea rundă din campionat, Universitatea Craiova o va întâlni pe FC Voluntari ”acasă”, pe stadionul ”Ion Oblemenco”, luni, 26 februarie, de la ora 20:00.

FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2

Juan Kaprof a deschis scorul în minutul 17 al confruntării, ca pe finalul primei părți, în minutul 41, să realizeze ”dubla” și să majoreze diferența.

Doar că în repriza secundă Alex Mitriță a dus scorul la 2-1, în timp ce Elvir Koljic a restabilit egalitatea la ultima fază, în minutul 90+5 al partidei.