LIVE TEXT Sepsi - Farul 1-0. Echipa lui Bergodi se distanțează de zona retrogradabilă. Hagi rămâne în play-out

Sepsi Sf Gheorghe Cristiano Bergodi Farul Constanta Gheorghe Hagi Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 18:55
Data actualizarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 18:56

Sepsi a câștigat pe teren propriu cu Farul Constanța, scor 1-0, și s-a distanțat, momentan, de zona retrogradabilă.

Din articol

Unicul gol al partidei a fost marcat de Bogdan Mitrea, din penalty. Farul Constanța a ratat șansa de a reveni în zona play-off-ului și rămâne, în urma acestui rezultat, pe locul șapte în Liga 1.

Sepsi a urcat pe locul zece, cu 24 de puncte.

Sepsi - Farul 1-0

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 7: GOOOL Sepsi! Mitrea execută perfect o lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Aioani asupra lui Nicolae Păun.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas - Bărbuț, N. Păun, Eder, Ștefănescu - Achahbar, Luckassen

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiță, De Nooijer - Artean, Ciobanu, Purece - Ely, Betancor, Pitu

Farul se deplasează pe noua arenă din Sf Gheorghe pentru confruntarea cu Sepsi. Echipa lui Cristiano Bergodi este neînvinsă de cinci etape în campionat, bifând trei victorii și două remize și vine după ce a câștigat în meciul cu CS Mioveni, 2-0.

De cealaltă parte, Farul are o serie de patru meciuri fără înfrângere în Liga 1 și un singur gol primit în ultimele patru etape. Echipa lui Gheorghe Hagi poate urca până pe poziția a patra în clasamentul Ligii 1 în cazul unei victorii, având în acest moment 29 de puncte obținute. Sepsi se află pe locul 10, cu 21 de puncte, cu 5 mai puțin decât următoarea clasată UTA.

Gheorghe Hagi și Cristiano Bergodi s-au întâlnit de șase ori în Liga 1 până acum, iar italianul a reușit să câștige o singură dată în fața 'Regelui'. Hagi are trei victorii în meciurile cu Bergodi, în timp ce restul partidelor s-au încheiat la egalitate.

Cele două echipe s-a întâlnit de două ori în acest sezon. Meciul tur s-a încheiat 1-0 pentru Farul, datorită golului înscris de Betancor în minutul 49, însă covăsnenii și-au luat revanșa și i-au eliminat pe jucătorii lui Hagi din Cupa României, 0-1, după golul înscris de Mitrea din penalty.