Răsturnare de situație? Ce ar urma să se întâmple cu Luis Phelipe

Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 09:29
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 09:43

N-a scăpat nici brazilianul de la FCSB de cascada de reproșuri marca Gigi Becali.

Meciul câștigat de FCSB în deplasare cu FC Voluntari, scor 2-1, în etapa a 28-a, l-a făcut pe patronul roș-albaștrilor, Gigi Becali, să lanseze un val de reproșuri către Luis Phelipe, fotbalist transferat în pauza de iarnă de la Poli Iași.

Milionarul din Pipera a susținut într-o intervenție la Prima Sport că îi mai acordă puține bilete de favoare fotbalistului brazilian. Introdus titular de Elias Charalambous, Phelipe a fost înlocuit la pauză cu arădeanul David Miculescu.

• Luis Phelipe și Baba Alhassan au fost prezentați la FCSB / Foto: PRO TV

Cornel Șfaițer, președinte la Poli Iași, e de altă părere în privința lui Phelipe. Omul de afaceri din fruntea grupării moldovene pretinde că FCSB are numai de câștigat dacă se va baza pe jucătorul ofensiv cumpărat de Becali în iarnă, în același timp cu Baba Alhassan de la FC Hermannstadt.

„Eu cred în el. Au mai fost jucători care au fost trași pe linie moartă la FCSB și și-au revenit. Probabil că, dacă se va pregăti bine, îl vom mai vedea în echipă. Mai sunt multe etape, chiar dacă sunt meciuri tari, începe playoff-ul. Am mai spus, el e un jucător tânăr, are nevoie de acomodare, nu e ușor. Când a venit la Poli Iași, a avut nevoie de acomodare. La FCSB știm ce obiectiv au, se bat la campionat și nu au timp de așteptat. E într-o luptă destul de strânsă acolo, la campionat.

Îi cunosc calitățile, se poate bate, dar are nevoie de răbdare. Nu e doar cazul lui Luis Phelipe, știm că au mai fost jucători la FCSB și sunt în lot, în momentul acesta, jucători care nu sunt constanți în evoluții. Nu-i vedem titulari incontestabili, în afară de Coman, Olaru, Șut sau Târnovanu, Radunovici… Dar tinerii jucători au fost, în general, rotiți în sistemul de joc al FCSB-ului. Aseară, el își căuta locul, când în bandă, când în centru, dar după cele trei schimbări FCSB a avut altă față. S-a văzut în prima repriză jocul șters al lui Luis Phelipe”, a declarat Cornel Șfaițer, potrivit Playsport.

FC Voluntari - FCSB 1-2

FC Voluntari a fost superioară FCSB-ului în prima repriză. Andrei Dumiter a deschis scorul în minutul 16, doar că roș-albaștrii au revenit pe tabela de marcaj în partea secundă.

După ce a efectuat trei schimbări la pauză, gruparea roș-albastră a dat lovitura prin ”dubla” lui Florinel Coman, care a restabilit egalitatea în minutul 48 și a adus victoria șase minute mai târziu.