Rapid - UTA 1-1. Spectacol pe Arena Națională! Rapid scoate un punct, după ce a jucat o repriză în 10 jucători

rapid - uta arad Rapid UTA Arad Superliga
Data publicarii: Sambata 29 Ianuarie 2022, 19:20
Data actualizarii: Sambata 29 Ianuarie 2022, 22:18

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Rapid București și UTA Arad, programat de la ora 20:00, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

Rapid și UTA Arad au făcut un meci de zile mari pe Arena Națională. Egalul le încurcă pe ambele, însă spectacolul oferit de cele două echipe a fost de cel mai înalt nivel. Ubbnik a deschis scorul pentru UTA, dintr-un penalty, în timp ce Rapid, care a evouat toată repriza secundă în 10, după eliminarea lui Morais, a egalat prin Marzouk, în minutul 77.

Rapid - UTA Arad 1-1 (Marzouk 76 / Ubbnik 45)

Minutul 76: GOL Rapid! Marzouk înscrie cu capul.

• Cristi Săpunaru

Minutul 66: Florin Iacob cade în careu, după ce a fost lovit cu o monedă aruncată de galeria Rapidului. Portarul poate continua partida.

Minutul 62: Horațiu Moldovan are o intervenție de senzație, la șutul lui Vukcevic.

Minutul 60: Roger îl dribează pe Horațiu Moldovan, dar șutul său este slab.

Minutul 46:Sefer scapă singur spre poarta lui Iacob, dar este prins din urmă de apărarea arădenilor. Mingea ajunge la Marzouk, care îi retrimite lui Sefer, care centrează mai departe în careu, însă mingea nu a ajuns coechipierii săi.

Minutul 45: GOL UTA Arad! Ubbnik înscrie, din penalty.

Minutul 44: Lovitura de la 11 metri esteexecutată de Ubbnik, care ratează, dar lovitura de la 11 metri se va relua, deoarece Horațiu Moldovan nu avea ambele picioare pe linia porții.

Minutul 38: Junior Morais este eliminat, după ce respinge un balon cu mâna de pe linia porții. UTA beneficiază de o lovitură de la 11 metri. Execuția loviturii de la 11 metri este amânată, deoarece suporterii lui Rapid aruncă cu torțe în teren.

Minutul 28: Rapid este aproape de gol. O minge centrată traverseză careul trupei lui Laszlo Balint, la doar un metru de linia porții, dar giuleștenii nu au pe nimeni în careu.

Minutul 25: Marzouk trimite un șut bun, pe lângă poarta lui Iacob,

Minutul 11: Junior Morais îi centrează lui Adrian Bălan, care trimite cu capul pe lângă poarta lui Florin Iacob.

Minutul 1: Partida de pe Arena Națională a început.

Echipele de start

Rapid vrea să-și ia revanșa pentru meciul pierdut în ultima etapă cu Universitatea Craiova. O victorie le-ar permite giuleștenilor să se apropie de zona play-off-ului. Diferența dintre Rapid și Farul, ocupanta ultimului loc de play-off, este de doar trei puncte.

Rapid - UTA Arad, ora 20:00. Giuleștenii întâlnesc o echipă care nu a mai câștigat din octombrie

De partea cealaltă, UTA Arad trece prin momente delicate. Are 27 de puncte și a pierdut primul meci din acest sezon, 0-1 cu Gaz Metan Mediaș. Antrenorul Laszlo Balint și-ar fi dorit să plece de la echipă, dar a fost convins, în cele din urmă, să rămână. Arădenii nu au mai câștigat în Liga 1 din luna octombrie.

"Întâlnim o echipă bună, care e lângă noi acolo. Sperăm să ne bucurăm de cele trei puncte. Nu cred că au abandonat lupta pentru play-off și cred că vor juca la victorie.

Stăm bine cu absențele, nimic nou sub soare, așteptăm să își revină cei accidentați. Grigore e ca și până acum, în recuperare. Va reveni curând. Nu s-a schimbat discursul, e vorba de ce ne dorim în vestiar, alături de conducere. Credem că putem mai mult.

Obiectivul clubului rămâne același, dar obiectivul nostru, al celor din vestiar, este intrarea în play-off. Nu cred că am făcut o partidă rea la Craiova, doar că nu am înscris și am luat un gol foarte repede", a spus Mihai Iosif.