Presa din Ungaria a reacționat după debutul cu victorie al lui Bernd Storck, la Sepsi OSK

Bernd Storck Dinamo Sepsi OSK Superliga Bernd Storck, antrenor Sepsi OSK/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 05 Decembrie 2023, 09:24
Data actualizarii: Marti 05 Decembrie 2023, 09:35

Sepsi OSK a învins-o pe Dinamo cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 18-a a Superligii de fotbal.

A fost meciul de debut pentru noii antrenori ai celor două echipe, germanul Bernd Storck având parte de o victorie, în timp ce croatul Zeljko Kopic nu a reuşit un debut pozitiv.

Gazdele au avut 2-0 după jumătate de oră de joc, prin golurile marcate de Marius Ştefănescu (11, 30). Dinamo a redus din diferenţă în debutul reprizei secunde, prin portughezul Goncalo Gregorio (51).

Dinamo a ajuns la 12 meciuri consecutive în campionat fără victorie, trei egaluri şi nouă eşecuri.

Ce a scris presa din Ungaria despre victoria lui Sepsi OSK

Publicațiile sportive din țara vecină nu au ignorat partida câștigată de Sepsi OSK, mai ales că a fost meciul de debut al antrenorului Bernd Storck, fost selecționer al Ungariei.

"Fostul selecționer al naționalei Ungariei a debutat cu victorie ca antrenor principal la Sepsi OSK.

Tehnicianul german a semnat o înțelegere cu clubul din România, valabilă până la finalul sezonului, cu posibilitate de prelungire", a notat sportal.hu.

"La naționala Ungariei a început în 2015, la un meci de calificare pentru EURO, împotriva României. Bernd Storck probabil a avut un deja-vu la meciul de luni, când și-a făcut debutul în campionatul românesc. A putut asculta melodiile specifice celor două țări, dar nu a fost privat nici de cântecele anti-maghiare ale celor 400 de fani din București", au scris jurnaliștii de la nemzetisport.hu