Sepsi OSK - Dinamo 2-1 | Schimbare cu noroc pentru covăsneni, se adâncește criza din Ștefan cel Mare

Dinamo Bernd Storck sepsi sfantu gheorghe Superliga Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Luni 04 Decembrie 2023, 22:07
Data actualizarii: Luni 04 Decembrie 2023, 21:55

Sepsi OSK s-a impus cu scorul de 2-1 în fața lui Dinamo, obținând prima victorie cu noul antrenor pe bancă. Dinamo rămâne pe penultimul loc în clasament, cu doar 10 puncte după 18 etape.

Sepsi OSK - Dinamo 2-1

Final de meci!

Minutul 69 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Matei îi centrează lui Safranko, în interiorul careului, care reia incredibil de slab din câțiva metri.

Minutul 51 - GOOOL Dinamo! Ghezali trimite mingea în poartă, în urma unei acțiuni de atac, în care gazdele nu au reușit să respingă pericolul.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 30 - GOOOL Sepsi OSK! Marius Ștefănescu reușește dubla, după ce primește o centrare bună în centrul careului și-l învinge cu un șut bine plasat pe Golubovic.

Minutul 11 - GOOOL Sepsi OSK! Marius Ștefănescu scapă dintre doi adversari, preia mingea și-l învinge pe Golubovic cu un lob spectaculos.

A început partida!

Sepsi OSK - Dinamo: echipele de start

Sepsi OSK: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Kecskes, Oteliță – Alimi – Varga, J. Rodriguez, C. Matei, Ștefănescu – Safranko

Rezerve: Moldovan, Bălașa, F. Ștefan, Dobozi, I. Gheorghe, N. Păun, Kallaku, Damașcan. Rondon

Antrenor: Bernd Storck

Dinamo: Golubovic – Lucas, Patriche, R. Grigore – Moura, Bani, Ilic, Iglesias, Amzăr – Ghezali, Abdallah

Rezerve: Began, I. Roșu, Gregorio, Larrucea, Politic, Bordușanu, Giafer, C. Costin, D. Irimia

Antrenor: Zeljko Kopic

Sepsi Sfântu Gheorghe - Dinamo, ultimul meci al etapei cu numărul 18 din Superligă, le aduce față în față pe echipele care, aflate ambele în criză, și-au schimbat antrenorii principali săptămâna trecută.

Neamțul Bernd Storck la gazde (locul 12, 20 de puncte) și croatul Zeljko Kopic la oaspeți (locul 15, 10 puncte), tehnicieni cu CV-uri interesante pentru Superligă, se vor afla la debut în partida de pe Sepsi Arena.

Sepsi, un singur eșec acasă vs Dinamo, o singură victorie în deplasare

24 septembrie 2023, Sepsi OSK - FCSB 2-5: a fost singura înfrângere suferită de covăsneni în ediţia curentă pe teren propriu, în rest au trei succese şi patru remize.

Palmaresul dinamoviştilor în campionatul actual din postura de vizitatori cuprinde o victorie (3-2 cu FC Voluntari), un egal (1-1 cu Universitatea Cluj) şi şase partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 15 ori în principala competiţie internă, de şapte ori s-a impus gruparea din Sf. Gheorghe, de patru ori au câştigat bucureştenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate, scrie LPF.