Data publicarii: Miercuri 24 Ianuarie 2024, 10:04
Data actualizarii: Miercuri 24 Ianuarie 2024, 10:17

Darius Olaru (25 de ani) a semnat cu FCSB în ianuarie 2020 și mai are contract valabil cu roș-albaștrii până la finele stagiunii 2027/28.

Cotat la 6.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, mijlocașul ofensiv a făcut până în clipa de față un sezon fantastic în echipamentul FCSB-ului.

Darius Olaru se află pe primul loc în topul celor mai buni marcatori din Superliga României, cu 13 reușite, clasându-se la trei goluri în fața lui Eduard Florescu de la FC Botoșani.

”Pleacă Olaru de la FCSB?” Alin Stoica a răspuns fără ezitare

În ultima etapă, FCSB - UTA Arad 4-0, Darius Olaru și-a trecut în cont un hat-trick și a fost desemnat omul meciului. Fotbalistul a și luat mingea acasă, dar nu înainte să o semneze colegii.

Alin Stoica, fost internațional român, a fost întrebat dacă poate prinde Darius Olaru un transfer în străinătate. După ce a răspuns afirmativ, fostul jucător a făcut o radiografie asupra fotbalului românesc.

”(n.r. Poate pleca Darius Olaru în străinătate?) Poate. De ce nu. Dar degeaba ești legitimat, poți fi doar de dragul de a umple un gol. Cum e Horațiu Moldovan la Atletico, el umple un gol. Asta e diferența dintre marii fotbaliști și fotbaliștii campioni. Una e să fii rezervă, alta e să joci. În fine. Știi cum e, fiecare vede fotbalul în mod diferit.

Eu dacă am jucat prin anii 2000, când toți care voiau să evolueze pentru echipa națională, trebuiau să joace în Champions League. Și cu mine s-a întâmplat la fel. Pentru mine fotbalul românesc e o dramă să te bucură doar pentru transferuri. Atât tot. E alegerea fiecăruia”, a spus Alin Stoica pentru Sport.ro.

Produs de Gaz Metan Mediaș, Darius Olaru a semnat cu FCSB în ianuarie 2020, după ce gruparea roș-albastră a plătit nu mai puțin de 600.000 de euro pentru serviciile sale.

FCSB - UTA Arad 4-0

Roș-albaștrii au început în forță anul cu un rezultat uriaș în Superliga. Darius Olaru a realizat un hat-trick, după ce a deschis scorul în minutul 20, a majorat diferența în minutul 22 și a modificat tabela de marcaj în minutul 66.

David Miculescu și-a trecut și el în cont un gol în minutul 82, iar FCSB (47 de puncte) s-a distanțat, așadar, la 11 puncte în clasament de CFR Cluj, care ocupă poziția a doua cu 36 de puncte.