PiovacCari-i treaba? | Steaua 1-1 Sheffield! Pierdere grea pentru Reghe: Tatarusanu, Szukala si Adi Popa s-au accidentat! Piovaccari, scos dupa 30 de minute:

Steaua federico piovaccari sheffield wednesday Superliga
Data publicarii: Sambata 06 Iulie 2013, 16:07
Data actualizarii: Sambata 06 Iulie 2013, 17:49

► Stadionul e prea mic! STEAUA - PETROLUL, miercuri 20:45, IN DIRECT ProTV si Voyo.ro! Castiga AICI bilete la SuperCupa!

ECHIPA DE START: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu (cpt), Pintilii - Popa, Stanciu, Tanase - Nikolic
Rezerve: Nita - Rapa, Bratu, Gardos, Costea, Prepelita, Pirvulescu, Radut, Iancu, Piovaccari

FAZELE MECIULUI:

'90: Fluier de final al partidei! Steaua incheie cantonamentul din Anglia cu o remiza!

'85: Radut si Gardos raman intinsi pe gazon si necesita ingrijiri medicale. Fundasul Stelei schiopateaza serios

'80: Emotii pentru Reghe: Szukala este si el lovit de un adversar si merge direct la vestiare

'76: «» Piovaccari este inlocuit cu Doru Bratu; italianul a jucat doar 30 de minute, fara sa straluceasca in vreo actiune. Un singur sut spre poarta din partea atacantului adus din Serie B.

'74: Mihai Costea accelereaza in flancul stang, intra in careu, dar centrarea este dezamagitoare

'71: Stelistii au din nou emotii mari la o faza fixa; Nita iese gresit pe centrare, atacantul englez reia cu capul peste poarta Stelei

'70: Tanase suteaza mult peste poarta de la 25 de metri

'68: «» Mihai Costea a fost trimis in teren in locul lui Bourceanu

'67: GOL Sheffield | Englezii executa o lovitura libera de la 30 de metri - mingea este trimisa inalt, cu mult efect, in fata portii si reluata cu capul in plasa din 6 metri.

'61: Sut extrem de periculos al englezilor din lovitura libera, mingea trece foarte aproape de vinclul portii lui Nita

'57: «» Prepelita, Rapa si Parvulescu ii inlocuiesc pe Latovlevici, Pintilii si Georgievski

'56: Piovaccari primeste mingea in careu, dar este deposedat de un fundas advers

'51: Piovaccari este agatat din spate la marginea careului, arbitrul lasa jocul sa continue

'49: Iancu intra in centru si suteaza puternic de la peste 20 de metri, mingea nu prinde spatiul portii

'47: Gabi Iancu joaca pe postul de mijlocas dreapta

'46: «» Piovaccari a intrat in locul lui Nikolici

'46: «» Gabi Iancu a fost trimis pe teren in locul lui Adi Popa. Steaua a jucat ultimele 10 minute din prima repriza cu un om in minus

PAUZA | STEAUA 1 SHEFFIELD 0 | Steaua a controlat jocul in prima repriza, fara sa faca un joc foarte spectaculos. Nicusor Stanciu si Adi Popa s-au miscat bine in prima repriza, Georgievski, nesigur in majoritatea duelurilor. Cea mai mare pierdere este accidentarea lui Adi Popa din minutul 35. Deocamdata nu se stie cat de grave sunt problemele mijlocasului.

'43: Georgievski, intr-o pozitie foarta avansata, primeste mingea de la Tanase si suteaza din 10 metri, putin pe langa poarta

'36: Adi Popa a iesit la marginea terenului, Iancu a fost trimis la incalzire de Reghecampf

'35: Ado Popa s-a accidentat dupa un duel cu un adversar si acuza dureri mari; intra imediat echipa medicala a Stelei si ii acorda ingrijiri medicale mijlocasului.

'33: Mingea centrata in careu de englezi nu le pune nicio problema fundasilor Stelei

'32: Georgievski faulteaza in preajma careului, lovitura libera pentru Sheffield

'29: Faza buna a Stelei - Adi Popa accelereaza in banda dreapta, depaseste un adversar si paseaza in marginea careului la Nicusor Stanciu; acesta dribleaza si el un fundas englez, dar este apoi deposedat. A fost o accelerare de ritm in jocul Stelei, dupa cateva minute de acalmie;

'27: Tanase trimite in centrul careului, intr-o zona in care nu era niciun coechipier pentru a relua spre poarta

'23: Nicusor Stanciu trimite o pasa lunga pentru Nikolici, iese portarul englezilor si retine

'19: GOL Steaua | Adi Popa primeste mingea in partea dreapta, intra in unghi si suteaza puternic, balonul loveste bara si apoi intra in poarta

'17: Georgievski este depasit usor, insa revine la timp si acorda corner

'15: Tatarusanu acuza dureri si primeste ingrijiri medicale pe banca

'14: «» Tatarusanu ii lasa locul in poarta lui Nita

'12: Tatarusanu iese bine pe o centrare, retine balonul si isi pune echipa pe contraatac; faza se stinge insa undeva la mijlocul terenului

'7: Inca o data, poarta lui Tatarusanu este amenintata de o lovitura de cap din partea englezilor; mingea nu prinde spatiul portii.

'6: Nicusor Stanciu castiga o minge la mijlocul terenului, urca pana aproape de careu, dar greseste pasa pe culoar pentru Nikolici

'4: Nikolici reia cu capul centrarea lui Tanase de pe partea stanga, portarul englez retine fara probleme.

'1: Prima ocazie le apartine englezilor - lovitura de cap din 10 metri, mingea trece pe langa poarta

Steaua joaca astazi ultimul meci amical din Anglia, impotriva fostei echipe a lui Dan Petrescu, Sheffield Wednesday.

Toti ochii vor fi pe noua achizitie a Stelei. Italianul Piovaccari are sanse mari sa debuteze astazi in tricoul Stelei.

''Voi da totul pentru a recupera zilele de pregatire pierdute si ma voi stradui sa dau cat mai multe goluri, pentru a-i face sa exulte. M-as bucura sa inscriu inca de la debut si sa ma bucur alaturi de ei si de colegi", a declarat Piovaccari pentru site-ul oficial al clubului.

In primele doua meciuri din Anglia, Steaua a obtinut doua victorii, 4-1 cu Livingstone si 2-0 cu Notts County.

Sheffield Wednesday, echipa la care Dan Petrescu a evoluat in sezonul 1994-95 a terminat pe locul 18 editia precedenta de Championship (liga a II-a engleza).

5 OBIECTIVE MARETE PENTRU PIOVACCARI

Supercupa, titlul in Liga I, Cupa Romaniei, grupele Champions League si titlul de golgheter - acestea sunt obiectivele pe care si le-a propus Piovaccari pentru sezonul viitor.

Noua achizitie a Stelei a invatat primul slogan de la venirea in lotul lui Reghecampf: "Uniti spre titlul 25 si Champions League!"

''Steaua este o echipa foarte buna, este campioana si are mari sanse sa joace in grupele UEFA Champions League. Sa ajungi in aceasta competitie suprema este ceva extraordinar, reprezinta o lovitura de imagine pentru orice jucator."

"Ar fi prima data pentru mine si m-as bucura enorm. Am venit sa joc cat pot de bine si cat mai devreme posibil, desi sunt constient ca am mult de recuperat la nivel de pregatire in comparatie cu colegii mei. Atat la nivel de echipa, cat si personal, sper sa castigam Super Cupa, campionatul, Cupa Romaniei si sa jucam in grupele UEFA Champions League."

"Strict personal, sper sa rasplatesc increderea acordata de catre conducere si antrenor. In plus, stiu ca am fost adus aici sa dau goluri si sa-l inlocuiesc, cat de bine voi putea, pe golgeterul Raul Rusescu. Acesta a facut o impresie extraordinara la Steaua si stiu ca va fi dificil sa-l ajung. Promit ca voi incerca!'

''Voi da totul pentru a recupera zilele de pregatire pierdute si ma voi stradui sa dau cat mai multe goluri, pentru a-i face sa exulte. M-as bucura sa inscriu inca de la debut si sa ma bucur alaturi de ei si de colegi", a declarat italianul Piovaccari pentru site-ul oficial al Stelei.