Panduru o critică pe FCSB după remiza cu Petrolul: "Nu e prima dată!"

FCSB panduru petrolul Superliga Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 11:56
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 11:55

Roș-albaștrii au pierdut două puncte importante în lupta la titlu.

Vicecampioana a remizat cu Petrolul Ploieși, scor 2-2, într-un meci de pe stadionul „Ilie Oană” care a contat pentru a 14-a etapă din sezonul regulat al Superligii României.

Basarab Panduru a criticat-o pe FCSB, evidențiind faptul că roș-albaștrii nu au putut să majoreze diferența la 3-0, ci s-au plafonat și nu au mai jucat nimic după ce s-au văzut cu avantajul de două goluri.

„Rezultatul trebuia să fie aşa! FCSB trebuia să primească gol. Nu e posibil ca după ce ai 2-0 să nu vrei să joci nimic. În alte dăţi ţi-a mai ieşit, dar nu e pentru prima dată când nu dai golul de 3-0, deşi ai avut şansa. Până în minutul 70 Petrolul nu a existat.

Din minutul 70 până la final însă, s-a dovedit că rezultatul e unul meritat. Petrolul a avut o mulţime de ocazii! Când nu vrei să joci fotbal, aşa e corect să fie”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

În urma rezultatului de egalitate, FCSB rămâne lider cu 31 de puncte (nouă victorii, patru remize, un eșec), în timp ce Petrolul Ploiești se află pe locul șase în zona de play-off cu 20 de puncte (patru victorii, opt remize, două eșecuri).

Petrolul Ploiești - FCSB 2-2

Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul trei al partidei, iar Alexandru Băluță a majorat diferența pentru gruparea roș-albastră în minutul 52 din partea secundă.

Pe final, „lupii galbeni” au dat lovitura. Jair a micșorat diferența în minutul 71, iar Gicu Grozav a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+7 și a smuls un egal.