Ce spune Basarab Panduru despre penalty-ul din Petrolul Ploiești - FCSB

Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 08:33
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 15:05

Roș-albaștrii au remizat cu „lupii galbeni”, scor 2-2.

Cele două cluburi s-au întâlnit în a 14-a etapă din sezonul regulat al Superligii României pe stadionul „Ion Oblemenco”. Petrolul Ploiești a înscris la ultima fază și a încurcat-o pe FCSB în lupta la titlu.

Ce spune Basarab Panduru despre penalty-ul din Petrolul Ploiești - FCSB

În minutul 90+4, Siyabonga Ngezana l-a faultat pe Jair în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu VAR. Gicu Grozav a transformat lovitura de pedeapsă și a dus scorul la 2-2.

Basarab Panduru, fost internațional român, nu e convins că Radu Petrescu a luat decizia bună de a oferi lovitură de la 11 metri în favoarea Petrolului Ploiești.

„Jair dă cu capul in minge, dar după care nu pot sa spun că este un fault de penalty, nu sunt convins. Mai degrabă aş spune că nu. Nu prea văd ce îi face să fie penalty. Nu ştiu ce face Ngezana să dai penalty. Nu sunt convins deloc că ăsta este penalty!”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

Petrolul Ploiești - FCSB 2-2

Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul trei al partidei, iar Alexandru Băluță a majorat diferența pentru gruparea roș-albastră în minutul 52 din partea secundă.

Pe final, „lupii galbeni” au dat lovitura. Jair a micșorat diferența în minutul 71, iar Gicu Grozav a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+7 și a smuls un egal.