Octavian Popescu, realist la final de campionat: "După prestațiile pe care le-am avut nu prea merit la națională"

fcsb - rapid Octavian Popescu Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Mai 2023, 23:11
Data actualizarii: Sambata 27 Mai 2023, 23:21

FCSB a fost surclasată de Rapid cu scorul de 5-1 (3-0), pe Arena Naţională, într-un meci considerat în deplasare, în ultima etapă din play-off-ul Superligii.

Rapid a egalat cea mai categorică victorie obţinută în meciurile directe cu roş-albaştrii, din 2010. În minutul 34, jocul a fost întrerupt pentru 5-6 minute din cauza torţelor aruncate de suporterii gazdelor.

Echipa antrenată de Adrian Mutu a deschis scorul rapid, prin Kevin Luckassen (7). Ştefan Pănoiu (17) a majorat diferenţa cu un şut deviat, în urma unui corner. Paul Iacob (26) a înscris al treilea gol, tot în urma unui corner.

Octavian Popescu, intrat la pauză, a redus diferenţa cu o execuţie cu boltă (58), dar a fost eliminat în minutul 63, pentru lovirea lui Funsho Bamgboye. Nigerianul a marcat ultimele două goluri ale partidei (68, 79), din pasele lui Paul Iacob, respectiv Răzvan Onea.

Octavian Popescu, reacție sinceră după FCSB - Rapid 1-5

Eliminat în urma unui fault dur, mijlocașul de 20 de ani a vorbit la finalul meciului despre prestația din partida cu Rapid, dar și despre ceea ce urmează pentru el.

"O seară neagră pentru noi, dar mai ales pentru mine. Trebuie să mergem înainte și să ne gândim la sezonul viitor. Am căzut mental după meciul cu Farul.

A fost o intrare mai tare, a fost o greșeală a mea. Nu vreau să mai vorbesc despre meci, mergem înainte, sper să aducem titlul la FCSB. S-a văzut și în seara aceasta că nu am fost noi.

Normal că vreau să merg la națională, dar după prestațiile pe care le-am avut nu prea merit", a declarat Octavian Popescu la finalul meciului.