Nimic nu-l tulbură pe Charalambous. Același discurs + Ceva nou după eșecul cu Oțelul lui Dorinel Munteanu

Elias Charalambous Dorinel Munteanu FCSB - Otelul Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 23:37
Data actualizarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 23:48

FCSB a avut o evoluție ștearsă duminică seara, scor 0-2 cu Oțelul, pe Arena Națională.

Partida la care au asistat 5.000 de spectatori a contat pentru etapa a 18-a a Superligii. Antrenorul gălățenilor, Dorinel Munteanu, a anunțat că va câștiga pe Arena Națională și s-a ținut de cuvânt. A vorbit la final de semnificația succesului, iar Elias Charalambous, tehnicianul de la FCSB, a driblat elegant întrebările.

Elias Charalambous: "E cel mai prost meci de când sunt eu aici"

Cipriotul știe una și bună: susține că va analiza. A explicat de ce l-a schimbat pe Mihai Lixandru și... noutate: a spus apăsat că înfrângerea cu Oțelul "e cel mai slab joc al echipei sale de când a preluat-o pe FCSB".

"N-am schimbat nimic după golul primit. Din punctul meu de vedere e cel mai prost meci de când sunt eu aici. Ne cerem scuze fanilor.

Ca să fiu onest, nu vreau să ascund ceva - nu am făcut un meci bun, vreau să analizăm ce s-a întâmplat.

În privința lui Lix (n.r.: - Mihai Lixandru) mi-a fost teamă că ar putea primi al doilea galben, am vrut să îmbunătățim și nu ne-a reușit.

Primul lucru e să ne odihnim, de mâine vom vedea ce vom face. Nu avem timp, trebuie să ne refacem pentru meciul din Cupa României.

Înaintea meciului m-ați întrebat despre eșecurile rivalilor - sunt trăiri pe care nu le putem controla - din păcate, nu am fost cei care trebuia să fim azi", a declarat Elias Charalambous, imediat după finalul partidei.

Gălăţenii au deschis scorul la Bucureşti în minutul 7 al meciului, când Lixandru s-a complicat în propriul careu, i-a pasat încet lui Ovidiu Popescu şi Samuel Teles a profitat, interceptând şi deschizând scorul. Gazdele au ripostat prin lovitura liberă a lui Florinel Coman, scoasă excelent de portarul Dur-Bozoancă. Portarul oaspeţilor a intervenit şi în minutul 43, la Miculescu, iar Ovidiu Popescu a trimis peste poartă în minutul 59.

Oţelul a înscris al doilea gol în minutul 64, prin Cisotti. FCSB este, în continuare, lider în clasament, cu 37 de puncte. Oţelul a câştigat al patrulea meci  stagional, a ajuns la 23 de puncte şi se află pe locul 9.