Nicolae Dica antrenori fcsb FCSB Liga 1

Nicolae Dică, abaterea de la regulă?! E al șaselea antrenor care revine la FCSB în ultimii 20 de ani! Cum s-au descurcat tehnicienii care s-au întors

Nicolae Dică (42 ani) s-a reîntors pe banca tehnică a vicecampioanei României, la trei ani și jumătate de la momentul în care pleca de la FCSB. 

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 03 August 2022, 16:20
Data actualizarii: Miercuri 03 August 2022, 17:27

Tehnicianul a semnat cu roș-albaștrii după ce Anton Petrea a decis să plece, în urma înfrângerii cu Rapid din a doua etapă a Superligii României, 0-2. Nicolae Dică venea din postura de antrenor liber de contract, după despărțirea de naționala României, din postura de antrenor secund. 

Deși ideea de „ciorbă reîncălzită” a tot fost pe buzele patronului și ale managerului general, Mihai Stoica, în contextul discuțiilor legate de revenirile unor jucători consacrați la echipă, precum Raul Rusescu sau Lucian Sânmărtean, în cazul antrenorilor, "schema" a fost adoptată în repetate rânduri.

Astfel, Nicolae Dică devine al șaptelea antrenor care revine la FCSB în ultimii 20 de ani. Alți șase tehnicieni au revenit la gruparea roș-albastră, iar dintre toți, doar unul singur a reușit să facă performanță după întoarcere: Cosmin Olăroiu

Misiunea fostului secund de la națională nu va fi deloc ușoară, în contextul în care obiectivul este să califice echipa în grupele UEFA Europa Conference League și să aducă titlul mult visat la finalul sezonului. Dică are însă de partea lui rezultatele din mandatul precedent, când a reușit să califice echipa în grupele Europa League și a prins și primăvara europeană. 

Mai mult decât atât, din 2014 și până în prezent, Nicolae Dică este antrenorul care a rezistat cel mai mult pe banca tehnică a FCSB-ului, roș-albaștrii având 80 de meciuri dispute sub comanda lui în perioada iunie 2017 - decembrie 2018. 

Sport.ro a alcătuit lista antrenorilor care s-au întors la FCSB din momentul în care Gigi Becali a început să se implice la echipă și până în prezent. 

Antrenorii care s-au întors la FCSB în ultimii 20 de ani 

Victor Pițurcă 

  • iulie 2000 până în iunie 2002 - titlul în sezonul 2000/01, Supercupa României sezonul 2001/02
  • octombrie 2002 până în iunie 2004 - echipa a încheiat ambele sezoane pe poziția a doua în clasament 
  • iulie 2010 până în august 2010 (două meciuri, două victorii) - a plecat de la echipă din cauza neînțelegerilor cu Gigi Becali 

Mihai Stoichiță 

  • septembrie 2009 până în mai 2010 - s-a clasat pe locul 4 cu echipa (35 de meciuri - 16 victorii, 10 remize, 9 înfrângeri)
  • martie 2012 până în mai 2012  - echipa a încheiat sezonul pe locul 3 (11 meciuri - 7 victorii, 3 remize, o înfrângere)

Cosmin Olăroiu 

  • iulie 2002 până în octombrie 2002 - demis după 7 etape, când echipa a obținut doar două victorii și se afla pe locul 7 în clasamentul primei ligi)
  • martie 2006 până în mai 2007 - a revenit după plecarea cu Protasov, a câștigat titlul, a calificat echipa în grupele UCL și a jucat semifinalele Cupei UEFA (49 meciuri, 27 victorii, 11 remize, 11 înfrângeri)

* a mai ajutat echipa în mai 2011, 5 meciuri, FCSB a câștigat finala Cupei României cu Dinamo 2-1 

Marius Lăcătuș 

  • octombrie 2007 până în octombrie 2008 - echipa s-a calificat în grupele UCL (26 meciuri, 18 victorii, 4 remize, 4 înfrângeri)
  • decembrie 2008 până în mai 2009 - a încheiat sezonul pe locul 6 (29 meciuri, 12 victorii, 10 remize, 7 înfrângeri)
  • septembrie 2010 până în martie 2011 (18 meciuri, 8 victorii, 5 remize, 5 înfrângeri, echipa ajunsese pe locul 7) 

Laurențiu Reghecampf 

  • mai 2012 până în mai 2014 - două titluri, Supercupa României, calificare în grupele UCL, opimi UEL (103 meciuri, 63 victorii, 27 remize , 13 înfrângeri)
  • decembrie 2015 până în mai 2017 - s-a ratat titlul în doi ani consecutivi, echipa clasându-se pe locul 2 (73 meciuri, 37 victorii, 20 remize, 16 înfrângeri)

Nicolae Dică 

  • iunie 2017 până în decembrie 2018 - play-off UCL, grupe + primăvară UEL (80 meciuri, 46 victorii, 18 remize, 16 înfrângeri)  

Anton Petrea 

  • iulie 2020 până în mai 2021 - Cupa României, locul 2 clasament (46 meciuri, 26 victorii, 8 remize, 12 înfrângeri)
  • noiembrie 2021 până în iulie 2022 - locul 2 în clasament (28 meciuri, 17 victorii, 6 remize, 5 înfrângeri)

Cel mai lung mandat al unui antrenor revenit pe banca tehnică a roș-albaștrilor îi aparține lui Laurențiu Reghecampf, care a stat un an și opt luni în cel de-al doilea mandat. 

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies