Mutu a explicat pas cu pas cum a răpus-o pe Dinamo: "I-am lăsat să-și consume elanul și energia"

Adrian Mutu CFR Cluj Dinamo Superliga
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 22:46
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 22:44

Adrian Mutu, antrenorul lui CFR Cluj, a explicat strategia echipei sale după victoria clară cu Dinamo, scor 4-0, în runda cu numărul 27 din Liga 1.

După 0-0 la pauză, CFR Cluj s-a dezlănțuit în repriza secundă. Golurile lui Daniel Bîrligea, Karlo Muhar și dubla lui Philip Otele au adus victoria clară cu 4-0 pentru echipa lui Adrian Mutu, care a urcat temporar pe locul 2.

Ce a spus Adrian Mutu după CFR Cluj - Dinamo 4-0

La interviul de după joc, Mutu s-a arătat mulțumit de prestația jucătorilor săi și a explicat de ce CFR Cluj a abordat o tactică ceva mai defensivă în primul act.

"Sunt mulțumit de joc. Mă bucur că n-am primit gol, un lucru importanat pentru moralul nostru. Punctele câștigate probabil sunt cele mai importante. Nu e vorba de ce le-am spus la pauză. Le-am spus și la început, ei au urmat strategia mea, le-am închis spațiile, i-am lăsat să își consume elanul după cele două victorii, iar după i-am deschis, am pus presiune pe ei și s-a văzut.

De când am venit eu, avem 13 goluri în 5 meciuri, aproape 3 goluri pe meci. Avem cel mai bun atac din țară și a doua cea mai bună apărare. La statistică stăm bine, important e să avem continuitate. Ne așteaptă un meci greu la Galați cu revelația campionatului, care stă bine fizic. Mergem acolo să câștigăm ca întotdeauna.

Mă bucur că Otele și Bîrligea au dat gol și au ajutat echipa, cu toate că și în prima repriză au avut ocazii importante și ar fi trebuit să le fructifice. A fost un meci bun cu o echipă de care mi-era frică. În prima repriză am gestionat foarte bine, iar echipa mea a făcut foarte bine așteptându-i. Cred că și strategia lor a fost aceea de te atrage în careu, iar după să joace minge lungă în spatele tău. Formează un patrat cu intrarea celor doi laterali în spatele vârfului. De aceea i-am lăsat să-și consume energia, iar după să-i desfacem.

Eu cred că Dinamo are șanse să se salveze dacă va juca ca în meciurile de dinainte. Bineînțeles, meciul cu CFR nu a fost al lor, dar dacă vor continua la fel cu echipele de valoare apropiată au șanse. Play-out-ul va fi greu, înfrângerile te pot îngropa, dar e o nucă tare Dinamo, cu posesie decentă, o echipă care încearcă anumite lucruri și găsește spații pentru a pătrunde prin apărări", a spus Adrian Mutu.

• Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.
  • Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.
  • În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).