Mihai Stoica nu a rămas deloc impresionat de golgheterul din Superligă: "Nu îmi place!"

Mihai Stoica CFR Cluj Gica Hagi MM Stoica Philip Otele Superliga Mihai Stoica
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 08:47
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 08:47

CFR Cluj - Farul Constanţa s-a terminat 5-1, în ultima etapă a play-off-ului Superligii României.

CFR Cluj și-a luat revanșa în fața echipei lui Gică Hagi pentru umilința de la Ovidiu . În urma acestei victorii, ardelenii și-au asigurat locul secund în play-off-ul Superligii și vor evolua sezonul viitor în UEFA Conference League.

CFR Cluj - Farul Constanța 5-1

Clujenii aveau nevoie de victorie pentru a încheia sezonul pe locul secund în clasament, iar alb-vișinii lui Dan Petrescu au atacat încă din startul meciului cu Farul.

• Mihai Stoica / Foto: Gabriel Chirea

• Minutul 6: Daniel Bîrligea a fost faultat în careu de portarul oaspeţilor, Buzbuchi, și arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty după ce a fost chemat la VAR.
  • Minutul 8: Ciprian Deac a deschis scorul din penalty, după ce prima încercare a fost repetată din cauza unei intrări în careu a jucătorilor constănțeni.
  • Minutul 16: Panagiotis  Tachtsidis a marcat pentru 2-0 și a dublat avantajul gazdelor.
  • Minutul 22: Karlo Muhar a înscris pentru 3-0, după o lovitură cu capul plasată perfect.

Meciul a continuat să fie jucat intens în primul act, iar Daniel Bîrligea, după un gol anulat în minutul 29, a reușit să marcheze valabil în minutul 38 cu un șut de la distanță și a dus scorul la 4-0.

În repriza a doua, Cristi Ganea a redus din diferență pentru Farul în minutul 65, dar Philip Otele a a reușit să intoarcă rezultatul din meciul tur și tabela a fost fixată la scorul de 5-1.

Mihai Stoica: "Otele nu îmi place!"

La finalul meciului, concluziile au fost trase și Mihai Stoica a vorbit despre Philip Otele, care a marcat al 18-lea gol în campionat și l-a egalat pe Florinel Coman, "perla" celor de la FCSB, în topul golgheterilor din Superliga României. Președintele CA al roș-albaștrilor a făcut o comparație și a amintit meciul direct dintre FCSB și CFR Cluj, când nigerianul a fost ținut din scurt de către Vali Crețu.

”Otele nici nu îmi place. Ce, trebuie să spun că îmi place? Mie nu îmi place. De ce mi-ar plăcea? Să fie sănătos, mie nu îmi place. Ce pot să fac?

La cel mai important meci al lor la care puteam să fim opriţi, Creţu l-a demontat. Îmi plac alţi jucători, nu îmi place Otele. Nu spun că nu e un jucător bun, dar de la CFR îmi place Tachtsidis”, a declarat Mihai Stoica, conform Orange Sport.

Clasamentul play-off-ului Superligii României

În urma acestei victorii, CFR Cluj a încheiat sezonul pe locul al doilea, cu 46 de puncte. Pe primul loc se clasează autoritar FCSB, cu 49 de puncte. Pe poziția a treia se află Universitatea Craiova, cu 44 de puncte.