VIDEO Mihai Stoica, cuvinte de laudă pentru Sebastian Colțescu după Chindia - Farul: "Poate să arbitreze orice meci, de orice nivel"

Mihai Stoica Chindia Targoviste Farul Constanta Sebastian Coltescu Superliga
Data publicarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 21:24
Data actualizarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 22:04

Chindia Târgoviște și Farul Constanța au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a 18-a din Superliga României.

Chindia Târgovişte a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul cu Farul Constanţa, liderul Superligii, disputat sâmbătă la Ploieşti în etapa a 18-a.

Farul Constanța a deschis scorul prin Alexi Pitu în minutul 67. Cristian Neguţ a egalat din penalty în minutul 90+1. Lovitura de la 11 metri a fost dictată în urma consultării VAR, care a durat circa şapte minute din cauza unor probleme tehnice.

Formația antrenată de Gică Hagi a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere, şapte victorii şi două egaluri. Chindia este neînvinsă de şapte etape, în care are cinci victorii şi două remize.

Sebastian Colțescu, lăudat de Mihai Stoica după Chindia - Farul

Faza care a atras atenția în meciul dintre Chindia și Farul a fost cea care a precedat penalty-ul obținut de gazde. Corinus a avut o intervenție neglijentă asupra lui Doru Popadiuc, în careul de 16 metri al constănțenilor, iar arbitrul Colțescu a fost invitat să verifice sitemul VAR.

Arbitrajul video a cedat, însă, în momentul în care Colțescu a mers la monitor, motiv pentru care „centralul” a fost nevoit să revada faza pe monitorul minuscul al unei camere de filmat.

"Eu ce vreau să subliniez e că Sebastian Colţescu a mai bifat un capitol pe care l-a trecut cu brio. Adaptabilitate. Putea să fie un arbitru căruia nu îi dădea prin cap aşa. Este un exemplu pentru cei tineri. Sebastina Colţescu putea să dea multe cartonaşe azi. A ales să nu facă asta. Până la urmă a dus meciul perfect, echilibrat, echidistant.

Eu îl ştiu de la început. Avea nişte probleme când a intrat în arbitraj. Cum avem toţi în fiecare meserie. Acum, arbitrează cu o dezinvoltură şi poate să arbitreze orice meci, de orice nivel. O face fără ca cineva să comenteze la final. E foarte bun. A luat decizia corectă până la urmă", a mărturisit Mihai Stoica la Orange Sport.