FOTO Chindia Târgoviște - Farul Constanța 1-1. Gazdele obțin un punct pe final de meci, în minutele de prelungire

Chindia Targoviste Farul Constanta Gica Hagi Toni Petrea Superliga
Data publicarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 19:32
Data actualizarii: Sambata 12 Noiembrie 2022, 19:36

Chindia Târgoviște - Farul Constanța au încheiat la egalitate, scor 1-1, în ultimul meci din Superliga înainte de pauza pentru Campionatul Mondial.

Chindia Târgoviște - Farul Constanța 1-1

Final de meci! Chindia Târgoviște rămâne neînvinsă în campionat de când Toni Petrea a fost numit antrenor principal la echipă. De cealaltă parte, Farul Constanța face un pas greșit în cursa pentru titlu, acumulând 41 de puncte după 18 etape. Rapid București, cu un meci mai puțin disputat, are 32 de puncte, în timp ce CFR Cluj este la 10 puncte distanță, cu trei partide nejucate.

Minutul 91 - GOOOL Chindia Târgoviște! Neguț restabilește egalitatea după ce transformă o lovitură de pedeapsă acordată de Colțescu după ce a revăzut faza pe camerele de filmare.

Minutul 82 - Meci întrerupt pentru mai bine de 10 minute! Corinus are o intervenție nepotrivită asupra lui Doru Popadiuc în careu. Sebastian Colțescu merge să consulte arbitrajul VAR, dar sunt probleme tehnice, iar meciul este întrerupt.

Minutul 67 - GOOOL Farul Constanța! Alexi Pitu deschide scorul cu un gol rezultat dintr-o acțiune individuală superbă.

Minutul 56 - Ocazie pentru Chindia Târgoviște! Dumitrașcu centrează de pe partea stângă, iar Popadiuc reia cu capul spre poartă, dar Aioani reușește să rețină.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 31 - Ocazie pentru Farul Constanța! Alibec șutează puternic din lovitură liberă, Căbuz respingea mingea care ajunge la Torje, dar trage mult peste poartă din careul mic.

Minutul 13 - Ocazie pentru Farul Constanța! Grameni îl lansează pe Alibec în careu, dar atacantul trage puțin pe lângă poartă.

Minutul 8 - Popadiuc centrează în careu de pe partea stângă, însă Popa reia mingea pe lângă poarta lui Aioani.

A început partida!

Chindia Târgoviște - Farul Constanța | Echipele de start

Chindia Târgoviște: 33. Căbuz - 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 80. Dumitrașcu 88. Ioniță - 66. Ahmatov, 5. Passaglia - 10. Neguț, 59. Popadiuc, 80. Dumitrașcu - 19. D. Popa

Antrenor: Anton Petrea

Farul Constanța: 12. Aioani - 21. Sârbu, 17. Larie, 3. M. Popescu, 25. Kiki - 6. Băluță, 18. Artean, 24. Grameni - 11. Torje, 7. Alibec, 80. Pitu

Antrenor: Gheorghe Hagi

Știrea inițială

Chindia Târgoviște este revelația campionatului după numirea lui Toni Petrea în funcția de antrenor principal. După sosirea fostului tehnician de la FCSB, dâmbovițenii au înregistrat cinci victorii și o remiză în Superliga.

Chindia Târgoviște - Farul Constanța, LIVE TEXT, de la 17:30

Chindia se află pe locul 11, cu 19 puncte, însă are un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, Farul este lideru autoritar al Superligii, cu 40 de puncte strânse în 17 etape și o singură înfrângere. În ultimele opt meciuri, dobrogenii au obținut șapte victorii și au înregistrat o remiză, contra celor de la Rapid (1-1).

Farul Constanța a avut o misiune complicată contra Chindiei și în partida tur, când cele două formații au remizat, scor 0-0.

"Două echipe în formă care au făcut un fotbal bun, cu multe victorii în ultima perioadă. Moral bun și din partea noastră, și din partea lor. Obiectivul nostru e să ne impnem filosofia și să luăm cele trei puncte. Vrem să construim această mentalitate, să ne batem pentru fiecare meci și să aducem victoria la Constanța.

Nu va fi ușor, pentru că adversarul are calitate, i-a organizat foarte bine de când a venit. Chiar și cu Mihalcea au stat bine, am simțit asta la Constanța, când am făcut 0-0. Probabil nu erau așa de eficienți cum i-a făcut Petrea acum. A făcut lucruri extraordinare, i-a făcut să fie pragmatici", a spus Gică Hagi, înainte de meci.