Mihai Stoica a spus totul cu declarația asta: „La noi situația e clară!”

FCSB Leo Strizu mihai pintilii Mihai Stoica Superliga Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 19:32
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 19:32

„Roș-albaștrii” completează podiumul în clasamentul Superligii, cu 54 de puncte după 28 de etape disputate.

Antrenorul 'din acte' de la FCSB, Leo Strizu, a spus la finalul meciului de pe Arena Națională cu „lupii galbeni” că va demisiona de la gruparea „roș-albastră”.

Chiar dacă Strizu era tehnicianul „roș-albaștrilor”, cel care se ocupa de echipă era Mihai Pintilii. Managerul general de la FCSB, Mihai Stoica, a evidențiat faptul că jucătorii îl iubesc pe Pintilii și că situație este cât se poate de clară la club.

„La noi situația e clară. Avem nevoie de cineva cu licență. Echipa o conduce Pintilii. Vreau să vă mai spun ceva. Pintilii a fost afectat. Iar dacă echipa asta joacă cel mai bun fotbal din ultimii ani... Noi și jocurile pe care nu le-am câștigat am fost superiori adversarilor noștri.

Asta arată toate cifrele. Iar echipa asta joacă fotbal atât de bun datorită lui Pintilii. Este o persoană cum rar întâlnești. E un om dulce. Jucătorii îl iubesc pe Pintilii! Joacă și pentru Pintilii! Iar el este afectat de tot ce s-a creat în jurul lui, pentru că e un tânăr de 38 de ani care e la început de carieră. Eu i-am spus că trebuie să fie puternic.

Acum e suspendat degeaba”, a spus Mihai Stoica la televiziunea Orange Sport.

Ce a spus Leo Strizu după FCSB - Petrolul Ploiești

„În această seară am luat o decizie grea pentru mine și pentru club. Este ultimul meci în care voi mai colabora cu FCSB. Decizia am luat-o astăzi, ieri. Cred că această decizie vine din motive personale și îmi aparține. Nu o să cadă bine nici clubului.

Aș vrea să închid acest subiect.Nu vreau să intru mai mult în acest subiect. Am motive personale care m-au făcut să iau această decizie. Nu e ușor. Eu atât pot să vă spun. Vali Argăseală va avea demisia mea mâine pe birou”, a spus Leo Strizu după meci.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschis scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.