Reacția ironică a lui Mihai Stoica la faza controversată din meciul U Cluj - Rapid

Mihai Stoica U Cluj - Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 22:37
Data actualizarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 22:46

Universitatea Cluj a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, scor 0-0, pe Cluj Arena, în primul meci din etapa a 23-a a Superligii României.

Pe un teren impracticabil pe alocuri şi o vreme potrivnică, cu lapoviţă, cele două echipei au dus un meci de luptă. Gazdele au ratat ocazii de gol prin Martin Remacle (minutul 70) şi Ştefan Vlădoiu (minutul 80), în timp ce Rapid a avut două mari şanse de a deschide scorul, prin Marko Dugandzic (minutul 8) şi Valentin Costache (minutul 74), portarul Plamen Iliev având intervenţii foarte bune.

O fază controversată s-a consemnat în minutul 66, când Dorinel Oancea a căzut în careul oaspeţilor după un duel cu Răzvan Onea, dar arbitrul nu a acordat penalty-ul solicitat de clujeni.

"VAR-ul nu intervine pe noroi", a fost reacția lui Mihai Stoica, pe rețelele de socializare.

Marius Avram, verdict clar în urma fazei controversate din 'U' Cluj - Rapid

Fost mare arbitru, Marius Avram a intrat în direct și a vorbit despre duelul controversat din careul giuleștenilor, evidențiind faptul că a fost un fault 'evident' și că ar fi trebuit să fie lovitură de pedeapsă.

"Este una dintre cele mai clare lovituri de la 11 metri nedate de când avem sistemul VAR! Aici, fundașul încearcă să joace mingea, din cauza terenului alunecos nu-și mai poate controla alunecarea și cu piciorul stâng pe care-l lasă în spate îl ia cu fulgi cu tot pe atacantul celor de la 'U' Cluj. Este un fault evident!", a spus Marius Avram la televiziunea Digi Sport.