Marius Șumudică a luat "la 11 metri" doi jucători de la FCSB: "Au fost dintr-un alt film!"

Marius Sumudica Adrian Sut FCSB FSCB mihai lixandru Superliga Marius Șumudică / Foto: Sport Pictures
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 13:15
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 13:22

Marius Șumudică a lansat un atac aspru împotriva mijlocașilor FCSB, Mihai Lixandru și Adrian Șut, criticându-le prestația în derby-ul cu Rapid, scor 2-2.

În urma meciului încheiat la egalitate dintre FCSB și Rapid, Marius Șumudică, antrenor cu vechime, a analizat partida și a evidențiat diferențele majore între cele două reprize.

Șumudică a remarcat că în prima repriză, Rapid a fost agresivă și inteligentă, reușind să blocheze mijlocul terenului și să pună presiune pe mijlocașii FCSB, care au avut o prestație sub așteptări.

• Marius Sumudica

Antrenorul a subliniat că în momentul în care FCSB a încercat să iasă din presingul adversarului, mijlocașii au întâmpinat dificultăți, iar greșelile lui Șut sub presiune au fost evidente.

„La derby încerci întotdeauna să te autodepășești.

Două reprize diametral opuse. Rapid a fost foarte agresivă în prima repriză și foarte inteligentă. Împinge liniile și joacă un 4-1-4-1. Blochează foarte bine mijlocul terenului, unde Adrian Șut și Mihai Lixandru nu au făcut o partidă foarte bună.

În momentul în care campioana țării, FCSB, încearcă să iasă din presing cu cei doi o să aibă mari probleme. Cum a dat de o echipă mai agresivă, care știe să facă presiune în treimea adversă, a avut probleme. Șut, pus sub presiune, greșește.

Rapid, în prima repriză, datorită acestui presing agresiv și datorită momentelor când a recuperat mingea la 30-40 de metri de poarta adversă, a pus probleme. Are această calitate, joacă imediat pe Rrahmani, care este un tip combinativ și care știe să coboare și să-i dea mingea lui Krasniqi” a declarat Marius Șumudică, după meci, conform Prima Sport.

Șumudică: "Lixandru e din alt film"

În a doua repriză, antrenorul liber de contract a observat că Rapid s-a retras, iar FCSB a avut probleme în atacul pozițional, lipsindu-i jucători la construcție. Mai mult, el a criticat prestația lui Mihai Lixandru, considerându-l „din alt film”.

„A doua repriză, Rapid s-a retras. FCSB a avut mari probleme pe atac pozițional. Chiricheș nu mai este acela care venea cu mingea la picior și făcea superioritate, care risca.

FCSB nu mai are jucători care să vină să construiască, să facă superioritate. Lixandru a fost dintr-un alt film în această seară. Foarte ușor a recuperat Rapid mingea în treimea lor.

Rapid are jucători de viteză în față. Petrila, Rrahmani, Krasniqi. Sunt jucători de viteză. Nu am înțeles repriza a doua. Nu vreau să intru în alte detalii. Petrila a avut șansa să închidă meciul. Rapid, bună pe tranziție pozitivă. Putea să piardă, putea să primească penalty și să câștige”. a adăugat fostul antrenor al CFR Cluj.