Victor Angelescu a reacționat dur după FCSB - Rapid 2-2: ”Nu pot să-mi explic”

Victor Angelescu fcsb - rapid Rapid Superliga Dan Șucu și Victor Angelescu / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 09:28
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 09:28

FCSB a remizat cu Rapid, scor 2-2, pe Arena Națională, în etapa a 5-a din play-off-ul Superligii României.

Liderul avea nevoie de o victorie în derby-ul la care au asistat peste 45.000 de spectatori pentru a fi aproape sigură de câștigarea titlului din acest sezon. Chiar și cu un rezultat de egalitate, FCSB a făcut un pas important pentru campionat.

Victor Angelescu, acționarul Rapidului, a reacționat dur după meciul încheiat la egalitate între cele două rivale. Omul de afaceri a pus tunurile pe arbitrajul brigăzii conduse de Marcel Bîrsan.

După această partidă, acționarul din Giulești îl cheamă ”la raport” pe Kyros Vassaras, șeful CCA, pentru a explica fazele controversate din meci.

Pe lângă Victor Angelescu, și Dan Șucu, celălalt acționar de la Rapid, a reacționat dur la adresa arbitrajului imediat după meci.

Victor Angelescu: ”Nu pot să-mi explic”

“Nu sunt mulţumit de rezultat, pentru că sută la sută viciat. Ne-au scos mingea din poartă. Nu se poate aşa ceva! Am avut gol valabil la Hasani la 0-0, nu se uită nimeni. Avem gol valabil, ne-o scoate din poartă. La faza golului de 2-2 iese mingea în aut de poartă. În minutul 80 avem penalty…

Pe Hromada l-a accidentat foarte grav, a lăsat faza să continue. De ce a anulat golul? De ce nu s-a dus la VAR? Ar fi fost 3-1 şi se termina meciul. Se vede pe TV cum iese mingea din teren la Olaru. Radu Petrescu numai aşa face de fiecare dată când ne arbitrează pe noi.

FCSB oricum e campioană, dar noi ne batem pentru locul 2, nu se poate să tratezi aşa astfel de faze. Nu se poate tot în favoarea FCSB. Maniera a fost incredibilă. La gol a fost fault la Hromada.

Nu ne-au dat nimic nici în a doua repriză. Să iasă domnul Vassaras să arate linii, să explice. Măcar să ne arate liniile şi să vedem că am greşit noi. Ori sunt extrem de slabi, ori presiunea din tribune… nu pot să-mi explic.

Am făcut o primă repriză excelentă, îmi pare rău pentru Lobonţ şi pentru băieţi. Trebua să avem 3-1. Să nu-l pui pe Kovacs care e cel mai bun la ora aceasta şi să vii cu alt arbitru…”, a spus Angelescu, la Prima Sport.

FCSB - Rapid, scor 2-2

Duelul de pe Arena Națională a semnat debutul lui Bogdan Lobonţ ca antrenor principal la Rapid, care a obţinut primul său punct din play-off.

În meciurile directe, Rapid s-a impus cu 2-1 (deplasare) şi 4-0 (acasă) în sezonul regulat, urmând să încheie play-off-ul pe teren propriu cu FCSB.

FCSB venea după patru victorii consecutive în play-off. Rapid a obținut sâmbătă seară primul punct din play-off.