Măldărășanu a descris într-un singur cuvânt rezultatul din FC Voluntari - Hermannstadt

FC Voluntari - Hermannstadt etapa 1 Marius Maldarasanu play-out Superliga Superliga Marius Măldărășanu / Hermannstadt
Data publicarii: Vineri 17 Martie 2023, 21:17
Data actualizarii: Vineri 17 Martie 2023, 21:17

Cele două echipe s-au duelat în prima etapă a play-out-ului din Superligă.

FC Voluntari a deschis scorul în prima repriză, însă FC Hermannstadt a restabilit egalitatea în partea secundă, iar cele două echipe au împărțit punctele în primul duel al play-out-ului din acest sezon.

Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, a vorbit despre evoluția elevilor săi și a evidențiat că rezultatul de egalitate este echitabil. De asemenea, tehnicianul a mai precizat că în play-out, orice echipă e sensibilă.

„Cred că e un rezultat echitabil. Daniel Paraschiv a avut o contractură, din minutul 15, și n-am vrut să-l forțăm. Am preferat să schimbăm, să nu stea 3-4 săptămâni. Vine bine pauza asta, l-am avut pe Butean accidentat. Ne vom pune la punct în această pauză.

La început, probabil se va juca la siguranță, nimeni nu vrea să greșească. N-am ajuns foarte mult în careu, dar am încercat să construim de jos. Am jucat mult în lateral, iar ei plecau rapid pe contraatac, e un punct forte al lor.

Odată cu sistemul play-off / play-out, nu mai există echipe de mijloc. Oriunde joci, e presiune acum. În play-out se poate întâmpla orice, dacă prinzi o serie negativă poți retrograda. Contează foarte mult mentalul”, a spus Măldărășanu după meci.

FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-1

Gazdele au început mai bine partida. Ricardinho i-a pasat decisiv lui Vitalie Damașcan, care nu a stat pe gânduri și l-a executat pe Karlo Letica în prima parte a meciului, în minutul 31.

În repriza secundă, Gabi Iancu a ridicat privirea și i-a oferit un assist excelent lui Silviu Balaure, care a restabilit egalitatea și a adus un punct important la Sibiu.

Echipele de start!

• FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Veiga Lopes, Sigurjonsson, Meleke, Rață, Aliji - Nemec, Damașcan
  • FC Hermannstaadt: Letica - Medina, Bejan, Stoica, Issah - Balaure, Biceanu, Mino, Popescu - Gabi Iancu, Paraschiv