Liviu Ciobotariu știe unde nu au mers lucrurile în FC Voluntari - Hermannstadt 1-1

FC Voluntari - Hermannstadt etapa 1 Liviu Ciobotariu play-out Superliga Superliga Liviu Ciobotariu
Data publicarii: Vineri 17 Martie 2023, 21:08
Data actualizarii: Vineri 17 Martie 2023, 21:08

Cele două echipe s-au duelat în primul meci al primei etape din play-out-ul Superligii.

FC Voluntari și Hermannstadt s-au întâlnit pe Stadionul „Anghel Iordănescu”. Chiar dacă gazdele au marcat primele, oaspeții au reușit să revină și să smulgă un punct din confruntarea de la Voluntari.

Liviu Ciobotariu, antrenorul clubului patronat de Valeriu Iftime, a vorbit despre evoluția elevilor săi și a evidențiat faptul că FC Voluntari a pășit cu stângul în acest start al play-out-ului din primul eșalon al României.

„O greșeală colectivă a defensivei noastre. Nu ne-am câstigat duelul. Trebuia să rezolvăm meciul din prima repriză. Am avut reacție și în partea a doua, ne-am creat situații din benzi. Nu am reușit însă să o băgăm în poartă.

Este un prim pas cu stângul, din punctul meu de vedere. Mi-aș fi dorit să câștigăm. Mergem înainte. Cred că așa vor fi toate meciurile de acum încolo, echilibrate. Nu riscă nimeni, toată lumea vrea să nu primească gol. Dar am făcut un joc bun noi.

De obicei, după pauza competițională am arătat foarte bine. Sper să ne prindă bine și acum. Avem la dispoziție două săptămâni să ne antrenăm și să mergem să câștigăm la Pitești.

Situația din clasament e strânsă. Toate echipele se pot salva, dar toate pot avea probleme, în același timp. Cine va reuși să lege două-trei rezultate bune va putea să stea la suprafață”, a spus Liviu Ciobotariu, după meci.

FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-1

Gazdele au început mai bine partida. Ricardinho i-a pasat decisiv lui Vitalie Damașcan, care nu a stat pe gânduri și l-a executat pe Karlo Letica în prima parte a meciului, în minutul 31.

În repriza secundă, Gabi Iancu a ridicat privirea și i-a oferit un assist excelent lui Silviu Balaure, care a restabilit egalitatea și a adus un punct important la Sibiu.

Echipele de start!

• FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Veiga Lopes, Sigurjonsson, Meleke, Rață, Aliji - Nemec, Damașcan
  • FC Hermannstaadt: Letica - Medina, Bejan, Stoica, Issah - Balaure, Biceanu, Mino, Popescu - Gabi Iancu, Paraschiv