Leo Grozavu, iureș după 0-6 cu Sepsi: "Rușinos, lamentabil, ne-am făcut de râs! Trebuia să-i schimb pe toți"

Leo Grozavu Poli Iasi sepsi Superliga
Data publicarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 19:15
Data actualizarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 19:13

Poli Iași a fost spulberată în primul meci oficial din 2024, 0-6 contra lui Sepsi, în runda cu numărul 22 din Liga 1.

Sepsi a deschis scorul în minutul 19, după un autogol al lui Florin Ilie, iar covăsnenii au mai înscris de alte două ori până la pauză, prin Cosmin Matei (36' - penalty) și Nicolae Păun (42'). În actul secund au mai marcat Kallaku (63'), Ștefănescu (85') și Bălașa (88' - penalty).

Leo Grozavu, iureș după 0-6 cu Sepsi

Leo Grozavu, antrenorul lui Poli Iași, a numit "rușinos" jocul echipei sale și spune că la pauză ar fi vrut să înlocuiască toți jucătorii. Tehnicianul nu își pierde speranța și își dorește ca gruparea din Copou să arate diferit la următorul joc.

"Greu de dat explicații. Rușinos, ne-am prezentat lamentabil, dar va trebui să fim puternici, tari, să încercăm să ridicăm capul sus și să facem mai mult pe viitor. Azi, de la primul până la ultimul, toți am fost de râs.

E specific nouă. Facem cadouri când adversarul nu ajunge la poartă și ne băgăm mingea în poartă. Ca să facem lucrurile clare, mai facem și penalty. Asta e, mergem înainte. Va trebui să ne revenim foarte repede. Am încredere că lucrurile se vor schimba.

Pe Ilie și Martac am vrut să-i protejez. În toate execuțiile din prima repriză au arătat că avem o lipsă de încredere, că ne tremură picioarele. La pauză, trebuia să facem 10 schimbări, trebuia să-i schimbăm pe toți.

După un astfel de eșec, lucrurile se văd rău, dar în fotbal s-au mai văzut cluburi mari care pierd la asemenea scoruri. Important e să te ridici.

În primul 11, ăștia sunt jucătorii. Avem doi jucători accidentați pe care nu știu dacă îi vom avea la meciul următor. În rest, n-are cine să apară altcineva. Ăștia sunt jucătorii care și în turul de campionat au dus greul, au făcut meciuri bun, dar azi am fost lamentabili. N-are rost să ne ascundem.

Discuții pentru plecarea lui Silviu Lung la Rapid au fost, dar e destul de dificil ca în timpul campionatului să se întâmple ceva. Orice jucător poate pleca dacă clubul e de acord, dar dacă nu s-a primit nicio ofertă concretă... chiar n-aș putea să vă spun, nu e treaba mea, ci a conducerii. Silviu Lung e al nostru și cred că va rămâne în vară până la noi", a spus Leo Grozavu, după 0-6 cu Sepsi.

Poli Iași ocupă loc de baraj, 14, cu 23 de puncte în primele 22 de etape. În runda următoare, moldovenii vor primi vizita Universității Cluj.