Leo Grozavu își laudă elevii după Poli Iași - CFR Cluj 3-3

Poli Iași - CFR Cluj Leo Grozavu Superliga Superliga Leo Grozavu / Sportpictures
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 21:51
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 21:51

Cele două echipe s-au întâlnit în a 16-a etapă din sezonul regulat al Superligii României.

Poli Iași a obținut un rezultat de egalitate cu CFR Cluj, scor 3-3, pe stadionul „Emil Alexandrescu”, în ciuda faptului că moldovenii au condus cu 2-0 după primele 20 de minute derulate din joc.

Leo Grozavu, antrenorul principal al ieșenilor, a subliniat faptul că-și felicită jucătorii și că în momentul în care a avut jocul în mână, la 2-0, echipa sa a căzut total.

„Băieții trebuie felicitați, noi suntem lângă ei să-i încurajăm. Ei fac efort, fac posibile toate aceste minuni pe teren. Ei marchează, ei au primit goluri. Cred că puteam să facem mai mult astăzi, puteam să câștigăm, am avut 2-0, jocul în mână. Apoi am căzut total, s-a făcut 2-3. Am câștigat a doua repriză, 1-0, dar nu a fost de ajuns. A fost un meci spectaculos pentru spectatorii neutri.

Ăștia suntem! Se întâmplă astfel de fenomene și în fotbalul internațional. Trebuie să poți să alergi, să pui suflet, să ai foarte mult creier. Dacă le ai pe toate, joci în Champions League. Dacă nu le ai, joci în prima ligă din România. Suntem o echipă care poate să bată pe oricine, dar să și piardă cu oricine.

Contează câteva clipe care fac diferența. Am primit galben, pentru mine e ok. Ultima dată am primit roșu nejustificat. Sunt un antrenor care trăiește la intensitate maximă, asta e. Eu cred că antrenorii trebuie să stea pe bancă. Normal, dacă depășesc limita, plătesc. Dar nu e în regulă să se facă exces de zel”, a spus Leo Grozavu după meci.

Poli Iași - CFR Cluj 3-3

Shayon Harrison a deschis scorul în minutul 11, ca Matija Katanec să ducă scorul la 2-0 în minutul 22. CFR Cluj a întors însă soarta partidei încă din prima parte. Avounou a micșorat diferența în minutul 27, Ajeti a restabilit egalitatea în minutul 38, iar Otele a adus-o pe CFR Cluj în avantaj chiar înainte de pauză, în minutul 44.

Repriza secundă a fost din nou ca un rollercoaster pentru ardeleni. Shayon de la Poli Iași a făcut 3-3, iar Daniel Bîrligea a avut un gol anulat din cauza unui ofsaid. Tabela de marcaj a rămas la fel până la capătul celor 90 de minute. CFR Cluj a pierdut, astfel, trei puncte importante în lupta pentru titlu și pentru devansarea liderului FCSB.