"Le-am spus și jucătorilor că sunt un pic dezamăgit". Concluziile lui Toni Petrea după înfrângerea cu Rapid

Toni Petrea Chindia Targoviste Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 25 Februarie 2023, 22:43
Data actualizarii: Sambata 25 Februarie 2023, 22:57

Rapid Bucureşti a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 2-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii.

Atacantul croat Marko Dugandzic a deschis scorul în minutul 66, din penalty, după un fault comis asupra sa de Jeremy Corinus. Rapid a majorat diferenţa imediat, prin autogolul lui Deian Boldor (minutul 68), la centrarea lui Valentin Costache.

Chindia Târgoviște venea după cinci etape fără înfrângere, două victorii şi trei egaluri.

Ce a declarat Toni Petrea după Rapid - Chindia Târgoviște 2-0

"În zece oameni ne-am exprimat destul de bine. Dacă nu intervenea acel roşu, nu pierdeam în seara asta. (n.r. că s-au auzit nişte ţipete din vestiar) Nu are sens să discutăm. Sunt lucruri interne.

Am avut un joc bun. În prima repriză, puteam să marcăm două goluri. Adversarii nu cred că au avut mai mult de două ocazii de gol. Eliminarea aceea a fost punctul psihologic al meciului.

Chiar şi în zece, am dat o replică bună. Le-am spus şi jucătorilor că sunt un pic dezamăgit. La al doilea galben, a fost din inerţie. Nu cred că a vrut să facă chestia asta. La fotbal se întâmplă şi lucruri din astea.

(n.r. despre accidentarea lui Vorobjovas) Nu ştiu ce să zic. E de domeniul ştiinţifico-fantastico. O să facem mâine nişte investigaţii să vedem ce are.

Din păcate, asta este cea mai mare supărare a mea. Avem meci marţi, nici nu apuc să dorm bine. Să vedem cum ne putem recupera şi sper să alcătuim o formulă bună", a declarat Toni Petrea, la Digi Sport.