Jucătorul de la FCSB făcut praf după meciul cu Farul: "Lipsă crasă de inteligență! Mi se pare incredibil"

FCSB Farul Constanta Florin Lovin Gigi Becali Joyskim Dawa Superliga
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 01:06
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 01:05
FCSB a suferit un nou eșec în Liga 1. Vicecampioana României a fost învinsă de Farul, scor 1-3, în runda a opta.

Farul și-a majorat avantajul în prelungirile primei reprize, când Louis Munteanu a centrat perfect pentru Doukoure, care l-a învins pe Târnovanu.

Florin Lovin: "Dawa, lipsă crasă de inteligență"

În partea secundă, Andrea Compagno (70) a redus din handicap și a înscris la debut, însă Farul a refăcut rapid diferența grație reușitei lui Grameni (77).

Florin Lovin, fostul jucător al celor de la FCSB, a criticat în termeni duri prestația lui Joyskim Dawa, cel care a comis penalty-ul din care Farul a deschis scorul, după ce l-a tras în careu pe Louis Munteanu.

"Mi se pare incredibil. Cum, când știi că există acest VAR, să nu ai rețineri pentru atacuri decisive sau țineri? Aceste lucruri se vor vedea. L-a ținut și în afara careului, dar l-a scăpat. Apoi, iar l-a ținut. N-ai cum ca fundaș să faci asta.

Era Boboc acolo care putea să intervină. Nu are nicio logică. Ține puțin și de inteligența jucătorului, nu doar de capacitatea lui fizică. La această fază se vede o lipsă crasă de inteligență. La cinci minute după asta, îl ține iar", a spus Florin Lovin, la Orange Sport.

În urma acestui rezultat, Farul revine pe primul loc, cu 18 puncte, la egalitate de puncte cu Rapid, dar cu un golaveraj superior. FCSB suferă a doua înfrângere în acest sezon și rămâne pe locul 13, cu șapte puncte, nouă goluri marcate și 12 încasate.

În etapa următoare, FCSB trebuia să joace împotriva celor de la CFR Cluj, dar meciul a fost amânat pentru ca vicecampioana să pregătească duelul din Conference League cu West Ham. Farul va juca în deplasare, cu Universitatea Craiova.