Jovan Markovic CFR Cluj Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 23:05
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 23:06

Universitatea Craiova s-a impus în duelul „de infarct” din Bănie, cu liderul CFR Cluj, 3-2.

Oltenii au marcat golul victoriei la ultimele secunde ale meciului, în al șaselea minut de prelungiri, prin Ante Roguljic. Universitatea Craiova a condus prin golul lui Alex Crețu, însă Bordeianu a restabilit egalitatea înainte de pauză, iar Petrila, introdus la pauză, și-a dus echipa în avantaj.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 3-2 | Jovan Markovic anunță obiective mărețe după victoria uriașă cu liderul CFR Cluj: „Ne batem chiar și la campionat!”

Jovan Markovic (21 ani) a fost introdus pe teren la pauză, în locul lui Koljic și a fost cel care a restabilit egalitatea în Bănie, cu golul marcat în minutul 69. Tânărul atacant a vorbit la finalul partidei despre victoria obținută, vizibil fericit pentru punctele aduse în Bănie.

Fotbalistul, încântat de rezultat, a anunțat că echipa sa s-ar putea să se lupte și la titlu dacă victoriile vor veni în continuare. Întrebat și despre echipa națională, Markovic a dezvăluit că speră să fie un atacant de bază pentru prima selecționată.

„Mă bucur foarte mult că am reușit să câștigăm, sperăm să câștigăm și meciurile viitoare, să ne batem la locul 2 și chiar și la campionat. Eu spun că pot fi atacantul naționalei, sper să fac meciuri cât mai bune și să ajung acolo. A fost o nebunie, speram să câștigăm, mă bucur că am reușit asta.

Au fost un public minunat, le mulțumim că au venit, sperăm să vină la fiecare meci. Ținta este locul 2, Cupa României și dacă avem șanse mergem și la campionat, nu e problemă.

Am făcut câteva greșeli în meciurile mult mai ușoare pe care trebuia să le câștigăm”, a declarat Jovan Markovic la finalul partidei.

CFR Cluj rămâne lider în clasament cu 45 de puncte, la nouă lungimi de Universitatea Craiova și opt de FCSB, care urmează să joace cu FC Voluntari pe teren propriu.