Univ. Craiova - CS Mioveni, 5-2. A fost spectacol total în Bănie! Ivan a făcut meciul carierei. Markovic, gol superb

Universitatea Craiova - CS Mioveni reghecampf Superliga
Data publicarii: Sambata 30 Octombrie 2021, 20:08
Data actualizarii: Sambata 30 Octombrie 2021, 21:42

Universitatea Craiova a trecut cu 5-2, pe teren propriu, de CS Mioveni, în etapa a paisprezecea a Ligii 1.

Universitatea Craiova - CS Mioveni 5-2

A fost spectacol total în Bănie. Andrei Ivan a deschis balul cu un gol în minutul 17, din pasa lui Nistor. Tot el avea să ducă scorul la 2-0, din lovitură de la 11 metri. Rusu a redus din diferență în minutul 34, iar cinci minute mai târziu a restabilit egalitatea (2-2). A fost, însă 3-2 la pauză, după ce Ivan a mai lovit o dată de la 11 metri.

Jocul a fost mult mai echilibrat în partea secundă, însă Ivan, care a făcut meciul carierei, a mai marcat o dată, după o fază superbă. S-a încheiat 5-2, după ce Markovic a marcat un gol spectaculos în minutul 90+3.

FINAL

Min. 90+3: GOOOL Craiova! Markovic își trece și el numele pe lista marcatorilor, cu o execuție superbă.

Min. 82: GOOOL Craiova! Ivan este angajat excelent și sprintează spre poarta lui Ducan. Își face mingea pe dreptul, apoi șutează perfect.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45+1: GOOOL Craiova! Ivan schimbă colțul și îl învinge din nou pe Ducan.

Min. 45: Penalty pentru Craiova! Koljic este faultat în careu, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 39: GOOOL Mioveni! Bogdan Rusu este face o cursă de aproximativ 40 de metri, își depășește adversarul în viteză și șutează în forță spre poarta lui Pigliacelli. Portarul italian întinde un picior, iar mingea sare din el în poartă.

Min. 34: GOOOL Mioveni! Șerbănică centrează în fața porții, mingea ajunge la Oancea, care recentrează pentru Rusu. Acesta pune latul și trimite în poartă, la capătul unei faze în care apărarea Craiovei a părut amorțită.

Min. 20: GOOOL Craiova! Andrei Ivan face „dubla” din lovitură de la 11 metri. Lovitura de pedeapsă a fost obținută de Cîmpanu.

Min. 17: GOOOL Craiova! Nistor îl găsește excelent în fața porții pe Ivan. Atacantul oltenilor îl driblează pe portar, apoi trimite balonul în poarta goala.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

Universitatea Craiova a ajuns la șase victorii consecutive fără gol primit, în timp ce Mioveni a adunat doar trei puncte din 21 posibile în ultimele șapte runde.

Cu Reghecampf pe bancă, oltenii trec printr-o perioadă foarte bună, aceştia înregistrând doar o înfrângere în precedentele opt jocuri disputate în campionat, în rest au șase victorii şi un egal. Universitatea a marcat cel puţin un gol în 11 dintre cele 13 partide jucate în ediţia curentă, potrivit lpf.ro.

Universitatea Craiova - CS Mioveni, de la ora 19:00

Argeşenii sunt fără victorie în campionat din 23 august, când au învins-o pe FC U Craiova 1948 cu 1-0. Au urmat trei remize şi patru meciuri pierdute. CS Mioveni este echipa cu cel mai slab atac din Liga 1, doar șapte goluri marcate, dintre care patru în urma unor faze fixe.

Cele două echipe se vor întâlni pentru întâia oară în principala competiţie internă. Laurenţiu Reghecampf şi Alexandru Pelici s-au mai duelat de două ori în principala competiţie internă şi de fiecare dată s-a impus actualul tehnician al alb-albaştrilor (2011/12, Concordia Chiajna - Voinţa Sibiu 2-0; 2013/14, FC Braşov -FCSB 1-2).