CS Mioveni - Universitatea Craiova 0-3. Dubla lui Markovic și golul lui Baiaram aduc a cincea victorie consecutivă pentru olteni

CS Mioveni - Universitatea Craiova Pelici reghecampf Fotbal intern
Data publicarii: Miercuri 02 Martie 2022, 19:20
Data actualizarii: Miercuri 02 Martie 2022, 19:21

Universitatea Craiova a câștigat contra lui CS Mioveni, în deplasare, scor 3-0, în runda cu numărul 29 din Liga 1.

CS Mioveni - Universitatea Craiova 0-3

Jovan Markovic a reușit o dublă în decurs de doar nouă minute, după ce a marcat cu un șut plasat din interiorul careului și o lovitură de cap în urma unui corner, în minutele 25, respectiv 34. Scorul final a fost stabilit de Ștefan Baiaram, în minutul 78, când a înscris din centrarea lui Cîmpanu.

Universitatea Craiova a ajuns la cinci victorii consecutive în Liga 1 și și-a consolidat poziția a treia, cu 51 de puncte. De partea cealaltă, CS Mioveni e pe poziția 13, cu 29 de puncte.

În runda următoare, ultima din sezonul regulat, Universitatea Craiova primește vizita Farului, iar CS Mioveni va juca la Arad, contra celor de la UTA.

Minutul 90+2: Final! CS Mioveni - Universitatea Craiova 0-3.

Minutul 78: GOL Universitatea Craiova! Aflat într-o poziție suspectă de ofsaid, Baiaram înscrie din careul mic, după o centrare a lui Cîmpanu.

Minutul 62: Ocazie Universitatea Craiova! Portarul Ducan scapă mingea în careul mic, dar oltenii nu reușesc să profite.

Minutul 58: Ocazie Universitatea Craiova! Ducan intervine decisiv în fața lui Markovic, la o centrare a lui Bancu.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză! CS Mioveni - Universitatea Craiova 0-2

Minutul 39: Ocazie Universitatea Craiova! Portarul Mioveniului, Ducan, iese din careu și dă pe lângă minge în momentul degajării, dar Cîmpanu nu poate profita și trimite puțin pe lângă poartă.

Minutul 34: GOL Universitatea Craiova! Markovic înscrie cu capul din careul mic, după o centrare din corner a lui Gustavo.

Minutul 25: GOL Universitatea Craiova! După un șut al lui Baiaram respins de Ducan, mingea ajunge la Markovic, care înscrie cu un șut plasat.

Minutul 3: Ocazie Universitatea Craiova! După o centrare a lui Cîmpanu din lovitură liberă, Papp și Mateiu dau pe lângă minge și ratează deschiderea scorului.

Minutul 1: Începe meciul!

UPDATE Jucătorii Universității Craiova vor purta un echipament special la meciul de la Mioveni. Pe toate tricourile oficiale de joc vor apărea numele celor mai importante orașe din Ucraina.

Echipele de start:

Formația lui Alexandru Pelici se clasează pe locul 13, cu 29 de puncte acumulate până acum, golaveraj 18-31, în timp ce Universitatea Craiova se află pe poziția a 30-a, cu 48 de puncte, 51 de goluri marcate și 29 primite.

În tur, Universitatea Craiova a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 5-2.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în turul sezonului regulat curent, pe 30 octombrie 2021, când oltenii s-au impus categoric, scor 5-2, patru dintre reuşite purtând semnătura lui Andrei Ivan.

Alexandru Pelici este fără victorie în cele patru confruntări în toate competiţiile cu Universitatea Craiova, palmaresul acestuia cuprinzând o remiză (6 octombrie 2018, Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 1-1) şi trei partide pierdute.