EXCLUSIV Ionel Ganea a tunat în direct: ”Doi nenorociți! Ăștia ar trebui expulzați din țară”

Ionel Ganea Andrei Chivulete sepsi - fcu craiova Superliga Ionel Ganea / Sport Pictures
Data publicarii: Marti 31 Ianuarie 2023, 12:25
Data actualizarii: Marti 31 Ianuarie 2023, 12:31

Ionel Ganea a reacționat dur în direct pe tema suspendării meciului dintre Sepsi și FCU Craiova, întrerupt definitiv în minutul 26 din cauza scandărilor xenofobe.

În minutul 25, iniţial arbitrul Andrei Chivulete a cerut să se facă un anunţ la staţia de amplificare, ca avertisment, însă după foarte scurt timp el a oprit meciul şi a trimis echipele la vestiare.

Fostul internațional a criticat dur decizia luată de centralul partidei, Andrei Chivulete, dar și de observatorul de joc, Octavian Goga.

• Ionel Ganea / Sport Pictures

Ganea (45 de selecții / 19 partide) a amintit de alte meciuri care nu au fost oprite din cauza scandărilor xenofobe.

Ionel Ganea: ”Doi nenorociți! Ăștia ar trebui expulzați din țară”

„Am văzut declarațiile lui Hadnagy că vrea să se rejoace meciul, ar fi fair-play. Nu poți să-ți bați joc de munca unor jucători. Nu s-a mai întâmplat nicăieri în fotbalul mondial ce au făcut Chivulete și cu Goga. Nu? Rasismul, xenofobia, drogurile și prostituția nu o să dispară niciodată de pe lumea asta. Nu ai cum să le oprești. Cel mai bun arbitru e Istvan Kovacs.

De ce nu a oprit niciun meci de fotbal? Respectă jucătorii. Când s-au făcut scandări rasiste împotriva Rapidului nu s-a oprit niciodată meciul. De ce? Părerea mea e că ar trebui să se ia atitudine, e foarte grav ce au făcut. Doi nenorociți! Ar trebui expulzați din țară ăștia. Unde a crescut Chivulete? În România! Unde s-a născut? În România! Unde s-a afirmat? În România!”, a spus Ionel Ganea, la emisiunea Ora Exactă în Sport.

Meciul dintre ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi FC U 1948 Craiova, din etapa a 23-a a Superligii de fotbal, a fost suspendat definitiv, duminică, în min. 26, la scorul de 0-0, din cauza scandărilor suporterilor celor două echipe.

O decizie în privinţa acestui meci va fi luată de Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal.