Ion Craciunescu Horia Mladinovici petrolul Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Vineri 16 Februarie 2024, 19:27
Data actualizarii: Vineri 16 Februarie 2024, 19:26

Arbitrul Horia Mladinovici a fost criticat aspru de Ion Crăciunescu după o decizie luată în prima repriză a meciului Petrolul Ploiești - Poli Iași 2-1.

În minutul 21 al meciului de la Ploiești, la scorul de 0-0, Paul Papp a avut o intervenție dură asupra lui Rareș Ispas, cu talpa pe glezna jucătorului de la Poli Iași. Horia Mladinovici a dictat inițial doar fault, iar la câteva zeci de secunde i-a arătat și cartonaș galben lui Papp.

Ion Crăciunescu îl face praf pe arbitrul Horia Mladinovici de la Petrolul - Poli Iași

Ispas a rămas pe teren, chiar a deschis scorul la câteva minute distanță, însă în minutul 38 a fost înlocuit din cauza durerilor de la gleznă provocate de intervenția lui Papp.

Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu spune că Horia Mladinovici a făcut o mare greșeală pentru că nu l-a eliminat pe Paul Papp.

"Eu cred că un arbitru, care nu vrea să vadă așa ceva, n-are ce să caute la județ, nu în Liga 1. Cum un fault de o astfel de duritate, atât de clar, cu un picior pus deasupra ghetei, care îi creează adversarului o mare suferință, tu oprești și dai galben?

Tu de ce ești acolo? Trebuie să-ți mai spună cineva ceva? Ei spun că dacă arbitrul judecă o fază și ia o măsură, atunci nu mai intervine VAR-ul, dar eu nu cred că a judecat faza!", a spus Ion Crăciunescu, la Digisport.

• Horia Mladinovici a fost la centru, în timp ce în camera VAR s-au aflat Sorin Costreie și Cătălin Busi
  • Poli Iași a condus cu 1-0 la pauză, dar Petrolul a întors rezultatul în actul secund, după golurile lui Musi (60') și Berisha (90+4').